Przeskocz do treści

Jak żyć z padaczką?

Badania na padaczkę - jakie są dostępne, Badania na padaczkę - z jakiej próbki, Badania na padaczkę - ile czeka się na wynik, Badania na padaczkę - co po otrzymaniu wynikuPadaczka to choroba neurologiczna, która wywołuje nieprawidłową aktywność elektryczną mózgu. Charakterystycznymi objawami padaczki u dzieci są nawracające napady drgawkowe. Jest to najczęściej występujące schorzenie neurologiczne na całym świecie.
Warto więc wiedzieć jakie badania na padaczkę można wykonać, aby potwierdzić podejrzenie padaczki oraz jak ją leczyć.

Badania na padaczkę – jakie są dostępne?
Badania na padaczkę – z jakiej próbki?
Badania na padaczkę – ile czeka się na wynik?
Badania na padaczkę – co po otrzymaniu wyniku?

Badania na padaczkę – jakie są dostępne?

Przede wszystkim lekarz musi zacząć od przeprowadzenia badania na padaczkę w formie wywiadu, podczas którego dowie się, jak często pojawiają się napadu oraz jak wyglądają. Ponadto musi uzyskać informację, czy w rodzinie badanego występowała padaczka, a także czy występują inne niepokojące objawy. Po przeprowadzeniu badania pacjent najczęściej kierowany jest na badanie neurologiczne pracy mózgu tzw. EEG (elektroencegalogiczne), które pokazuje bioelektryczną czynność mózgu. Bardzo często wykonuje się też badanie budowy mózgu za pomocą tomografu komputerowego, a także badanie genetyczne dziecka. Nierzadko przeprowadza się też badanie krwi. Badanie genetyczne bardzo często przeprowadza się u dzieci, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę.

Badania na padaczkę – z jakiej próbki?

Padaczka podobnie jak wiele innych chorób może mieć podłoże genetyczne, co oznacza, że wcześniej w rodzinie pacjenta były osoby, które cierpiały na to schorzenie. Każdy człowiek ma ponad 20 tysięcy genów, a kilka z nich może odpowiadać za napady padaczki. Obecnie najbardziej popularne jest badanie WES, podczas którego jest badane najwięcej genów. Analizę przeprowadza się na podstawie wymazu z policzka. Pozwala on poznać przyczynę padaczki.

Badania na padaczkę – ile czeka się na wynik?

Wyniki badan na padaczkę zależne są od tego, które z nich zostało przeprowadzone. W przypadku EEG wynik jest pokazywany natychmiastowo na ekranie komputera. Wyniki tomografii komputerowej można otrzymać po kilku dniach, natomiast wyniki badanej krwi dostępne są nawet kolejnego dnia.
Inaczej jest z badaniem WES, które jest bardzo skomplikowane, szczegółowe i czasochłonne. Dlatego na wyniki trzeba czekać nawet kilka miesięcy (wszystko zależy od placówki, w której ma zostać wykonany test).

Badania na padaczkę – co po otrzymaniu wyniku?

Jeśli badania potwierdzą, że to padaczka, to lekarze najczęściej wprowadzają leczenie farmakologiczne, które minimalizuje ryzyko napadów drgawkowych. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie leków i ich dawek, ponieważ na każdą osobę mogą inaczej działać. W przypadku, gdy leki zostaną odpowiednio dobrane, człowiek może prawie normalnie funkcjonować.
Istnieje również padaczka lekooporna, którą można leczyć operacyjnie.