Przeskocz do treści

Czym są badania genetyczne dla dzieci?

Badania genetyczne dla dzieci - czy można przebadać noworodka, Badania genetyczne dla dzieci - jaka próbka jest potrzebna, Badania genetyczne dla dzieci - jakie informacje będzie zawierał wynik, Badania genetyczne dla dzieci - ile kosztują takie badaniaBadania genetyczne dla dzieci to jedna z najnowszych propozycji diagnostycznych skierowana zarówno do najmłodszych pacjentów, jak i zaniepokojonych ich stanem zdrowia rodziców. Badania są możliwe za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, precyzyjnego sprzętu, jak i wykwalifikowanej kadry diagnostów i laborantów. Wyniki badań pozwalają trafnie ocenić stan dziecka i podjąć skuteczne leczenie.

Badania genetyczne dla dzieci – czy można przebadać noworodka?
Badania genetyczne dla dzieci – jaka próbka jest potrzebna?
Badania genetyczne dla dzieci – jakie informacje będzie zawierał wynik?
Badania genetyczne dla dzieci – ile kosztują takie badania?

Badania genetyczne dla dzieci – czy można przebadać noworodka?

Badania genetyczne dla dzieci wykonywane są także u noworodków- zarówno zdrowych, jak i tych, u których występują już pewne objawy. Dzięki wczesnej diagnozie możliwe jest rozpoczęcie leczenia lub wprowadzenie innego postępowania, a tym samym zniwelowanie lub zminimalizowanie problemów zdrowotnych zarówno pojawiających się bezpośrednio po urodzeniu jak i takich, które mogą wystąpić w przyszłości. Badania genetyczne dla noworodków umożliwiają diagnozę i poznanie przyczyny występujących objawów choroby.

Badania genetyczne dla dzieci – jaka próbka jest potrzebna?

Abu wykonać badania genetyczne dla dzieci  potrzebna jest próbka materiału biologicznego małego pacjenta. Może to być próbka krwi lub śliny. Najczęściej wykorzystywana jest właśnie ślina, a w przypadku krwi jest to krew żylna pobierana do próbówki.

Badania genetyczne dla dzieci – jakie informacje będzie zawierał wynik?

Badania genetyczne mogą to być badania na padaczkę, jak i badania na autyzm. Wynik pokazuje głównie informację, czy dziecko ma określoną chorobę, czy jest wyłącznie jej nosicielem. Może przekazywać zatem geny dalej, choć nie choruje.

Badania genetyczne dla dzieci – ile kosztują takie badania?

Badania genetyczne dla dzieci oferują ogromne możliwości diagnostyczne, ale ich koszt jest dość duży. Badanie WES, które weryfikuje nawet 23 000 genów, przez co umożliwia diagnozowanie wielu chorób, może kosztować nawet 6 000 złotych. Mimo takiego kosztu, naprawdę warto je mieć, aby sprawdzić przyczyny objawów i wdrożyć skuteczne leczenie wykrytej choroby.