Przeskocz do treści

Badania na autyzm – szansa na lepsze życie

Czy badania na autyzm to szansa na poznanie przyczyny zaburzenia,Zaburzenia ze spektrum autyzmu to grupa złożonych zaburzeń neurorozwojowych charakteryzujących się powtarzalnymi i charakterystycznymi wzorcami zachowań oraz trudnościami w komunikacji i interakcji społecznej. Objawy autyzmu pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i wpływają na codzienne życie. Termin „spektrum” odnosi się do szerokiego zakresu objawów, zdolności i dysfunkcji, które mogą występować u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Niektóre dzieci i dorośli z autyzmem są w stanie wykonywać wszystkie czynności życia codziennego, podczas gdy inne wymagają znacznej pomocy, aby wykonać podstawowe czynności. Zaburzenia ze spektrum autyzmu występują w każdej grupie etnicznej i na wszystkich poziomach społeczno-ekonomicznych. Jednak chłopcy są znacznie bardziej narażeni na rozwój autyzmu niż dziewczynki. 

 

Czy badania na autyzm to szansa na poznanie przyczyny zaburzenia?
Badania na autyzm – jaki lekarz może stwierdzić autyzm?
Badania na autyzm – jak leczyć autyzm u dzieci?
Badania na autyzm – kiedy można wykryć autyzm u dzieci?

Czy badania na autyzm to szansa na poznanie przyczyny zaburzenia?

Istnieją różne testy dla dzieci, które mogą potwierdzić diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wspólną cechą wszystkich testów jest to, że skupiają się one na umiejętnościach społecznych i językowych dziecka, a także na empatii i inteligencji. Pierwszy test to tak zwana Skala Oceny Autyzmu Dziecięcego. Testuje umiejętności motoryczne i językowe, a także umiejętności społeczne i empatię. Ważne jest, aby zadania stawiane dziecku były odpowiednie do jego wieku. Dostępnych jest wiele kwestionariuszy dla dorosłych. Ponieważ zachowanie osób dorosłych jest trudniejsze do oceny niż zachowanie dzieci, testy te są najbardziej pomocne w ustaleniu diagnozy autyzmu w wieku dorosłym. Jeśli występuje ciężka postać autyzmu, diagnozuje się ją w dzieciństwie. Oznacza to, że formy autyzmu w wieku dorosłym są zwykle łagodniejsze, a osoby dotknięte autyzmem mogą prowadzić normalne życie pomimo zaburzeń, nawet jeśli wiąże się ono z ograniczeniami. Najczęstsze ograniczenia dotyczą interakcji społecznych, związków partnerskich i pracy. Badanie WES umożliwia poznanie przyczyny zaburzenia.

Badania na autyzm – jaki lekarz może stwierdzić autyzm?

Gdy rodzice zauważą u swojego dziecka niepokojące ich nieprawidłowości, zazwyczaj pierwszym kontaktem jest pediatra. Jednak pediatrzy i lekarze ogólni są w stanie zdiagnozować autyzm tylko w rzadkich przypadkach. Mogą oni skierować dziecko do specjalisty. Lekarz pediatra może postawić wstępną diagnozę. Niestety, nadal są lekarze, którzy nie biorą pod uwagę autyzmu, jeśli dziecko nie pasuje do stereotypu autystycznego dziecka bujającego się cicho w kącie. Ponadto nieprawidłowości występujące u dzieci autystycznych często nie są jednoznaczne i trudno je ocenić podczas krótkiej wizyty u lekarza. Dlatego tak ważne są badania genetyczne na autyzm, które mogą w pełni potwierdzić lub odrzucić postawioną diagnozę dotyczącą zaburzeń autystycznych. Diagnostykę autyzmu u dzieci można podzielić na trzy obszary: diagnostyka specyficzna dla autyzmu, inteligencja i diagnostyka rozwojowa, diagnostyka medyczna.

Badania na autyzm – jak leczyć autyzm u dzieci?

Każdy autyzm jest indywidualny. W związku z tym terapia musi być również indywidualna. Koncepcja holistyczna obejmuje wspieranie istniejących i rozwijanie nowych zdolności dziecka. W terapii uwzględnia się środowisko dziecka. W ten sposób dziecko może ćwiczyć swoje umiejętności w grupie, z rodziną i innymi dziećmi. Koncentracja uwagi: aby lepiej radzić sobie w życiu codziennym, osoby z autyzmem wczesnodziecięcym uczą się, poprzez gry i nagrody, kierować swoją percepcję na ważne informacje. W rezultacie lepiej rozumieją swoje środowisko i zmniejsza się ich lęk przed zmianami. Techniki terapii behawioralnej autyzmu mogą poprawić umiejętności społeczne i zmniejszyć liczbę zachowań stereotypowych. Pomocne może być na przykład odgrywanie ról i kontakt z dziećmi, które nie mają autyzmu.

Badania na autyzm – kiedy można wykryć autyzm u dzieci?

Autyzm u dzieci jest najczęściej diagnozowany w wieku około czterech do pięciu lat. Według ekspertów autyzm jest obecny „od samego początku”. Ale jak wcześnie autyzm może być rozpoznany i zdiagnozowany? Jeśli jednak ktoś chce rozpoznać zaburzenie autystyczne w jego wczesnym stadium, ma poważny problem. Dzieje się tak dlatego, że konwencjonalne systemy diagnostyczne przedstawiają autyzm w sposób najbardziej znany: z typowymi objawami wieku przedszkolnego. Niemowlęta i dzieci raczkujące nie chowają się w kątach, ani nie obsługują włącznika światła przez wiele godzin. Nie są to też w żadnym wypadku geniusze arytmetyki. Na to wszystko przyjdzie czas, być może – ale później. W każdym razie te instrumenty nie nadają się do wczesnego wykrywania; musimy szukać nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Słaby kontakt wzrokowy u niemowlaków to pierwszy objaw autyzmu. Ryzyko autyzmu można stwierdzić już w wieku sześciu miesięcy, podejrzenie potwierdzić w wieku dwunastu miesięcy, a diagnozę postawić w wieku 18 miesięcy.