Przeskocz do treści

Badania na autyzm: Kiedy warto je wykonać i na co zwrócić uwagę?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które wpływa na funkcjonowanie społeczne, komunikacyjne oraz zachowanie. Wczesne rozpoznanie autyzmu jest ważne, aby zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i pomoc w rozwoju. Badania na autyzm odgrywają tu fundamentalną rolę, umożliwiając wczesne wykrycie zaburzenia i rozpoczęcie terapii. W artykule omówimy, na czym polegają badania na autyzm, kiedy należy je rozważyć, jak wybrać odpowiednią placówkę oraz jakie testy mogą być pomocne dla zdrowia dziecka.

Badania na autyzm – czym są, jak się wykonuje?

Badania na autyzm są przydatne do diagnozy autyzmu. Diagnostyka autyzmu nie jest jednoznaczna i składa się z różnych etapów, które obejmują zarówno wywiad z rodzicami, jak i obserwację zachowania pacjenta. Standardowo diagnozę autyzmu stawia szereg specjalistów – neurolog, psychiatra i psycholog. Badania na autyzm, takie jak badanie WES jest w stanie poznać przyczynę autyzmu, jeżeli leży w genach. Test WES to obecnie najszersze badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych.

Badania na autyzm – przy niepokojących objawach?

Zalecane jest rozważenie badań na autyzm, gdy rodzice zauważą u dziecka niepokojące objawy autyzmu, takie jak:

  • Brak kontaktu wzrokowego lub bardzo ograniczony kontakt wzrokowy.
  • Trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami.
  • Brak lub opóźniony rozwój mowy, trudności w komunikacji.
  • Powtarzalne ruchy (machanie rękami, kołysanie się) lub sztywne zachowania.
  • Nadmierne skupienie na specyficznych przedmiotach lub zainteresowaniach.
  • Trudności z adaptacją do zmian, preferowanie rutyny.

Jeśli dziecko wykazuje którykolwiek z tych objawów, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub psychologiem specjalizującym się w zaburzeniach rozwojowych. Wczesna interwencja jest istotna, ponieważ odpowiednia terapia może znacznie poprawić funkcjonowanie dziecka i jego jakość życia. Jednak, żeby móc ją wprowadzić potrzebne jest postawienie diagnozy.

Badania na autyzm – jak wybrać i zapłacić?

Wybór placówki, która przeprowadzi badania na autyzm, powinien być dokładnie przemyślany. Warto wybrać ośrodek specjalizujący się w diagnozowaniu i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, który ma wykwalifikowany zespół specjalistów (psychologów, logopedów, terapeutów). Przy wyborze placówki należy zwrócić uwagę na doświadczenie zespołu diagnostycznego oraz dostępność wsparcia terapeutycznego po postawieniu diagnozy.

W przypadku chęci wykonania również badania genetycznego, warto zwrócić uwagę na opinie o laboratorium, certyfikaty oraz ofertę.

Koszt diagnostyki autyzmu może być zróżnicowany i wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od zakresu badań oraz dodatkowych konsultacji. Niektóre etapy diagnozy mogą być także refundowane w ramach NFZ, jak np. konsultacje ze specjalistami.

Badania na autyzm – testy dla zdrowia

Diagnostyka autyzmu jest niezwykle ważna nie tylko dla określenia, czy dziecko ma zaburzenia ze spektrum, ale także dla opracowania indywidualnego planu terapeutycznego, który pomoże mu w codziennym funkcjonowaniu. Testy i badania, które składają się na proces diagnostyczny, są nieocenionym narzędziem w wykrywaniu trudności w rozwoju i określeniu, jakie wsparcie jest potrzebne. Warto więc przemyśleć kwestię wykonania badania genetycznego na autyzm.