Przeskocz do treści

Badania genetyczne dziecka – kiedy wykonać oraz na jaki koszt się przygotować?

Czy badania genetyczne dziecka można wykonać u zdrowego dziecka, Kiedy najlepiej wykonać badania genetyczne dziecka, Jakie są dostępne badania genetyczne dziecka, Ile kosztują badania genetyczne dzieckaBadania genetyczne dziecka, takie jak badanie WES czy badanie FRAX to jedne z najnowocześniejszych oraz najdokładniejszych badań diagnostycznych dostępnych obecnie na rynku polskim. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem badania diagnostycznego u Twojego malucha, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Czy badania genetyczne dziecka można wykonać u zdrowego dziecka?
Kiedy najlepiej wykonać badania genetyczne dziecka?
Jakie są dostępne badania genetyczne dziecka?
Ile kosztują badania genetyczne dziecka?

Czy badania genetyczne dziecka można wykonać u zdrowego dziecka?

Badania genetyczne dziecka jak najbardziej możesz wykonać u zdrowego dziecka. Badanie WES oraz badanie FRAX nie tylko wykażą, czy dziecko aktualnie na coś choruje, ale także czy istnieje ryzyko zachorowania na dane schorzenie w przyszłości. Dzięki wykonaniu testów genetycznych, lekarz będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie, a w przypadku chorób, które mogą się ujawnić, powie jakie skuteczne metody prewencji możecie zastosować.

Kiedy najlepiej wykonać badania genetyczne dziecka?

Badania genetyczne dziecka możesz wykonać, jeśli podejrzewasz występowanie u dziecka konkretnej choroby genetycznej (np. choroby metabolicznej) lub jeśli w Twojej rodzinie pojawiały się przypadki danego schorzenia i chcesz wiedzieć, czy w przyszłości dziecko jest narażone na zachorowanie. Badanie genetyczne dziecka najlepiej wykonać jak najwcześniej, aby od najmłodszych lat móc przygotować się na wystąpienie ewentualnych objawów.

Jakie są dostępne badania genetyczne dziecka?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele badań genetycznych, jednak jednymi z najczęściej wybieranych są badanie WES oraz badanie FRAX. Pozwalają one na wykrycie wielu chorób genetycznych, które występują lub mogą wystąpić u dziecka w przyszłości. Laboratoria oferują zarówno wykonywanie badań całego genomu, jak i tylko poszczególnych mutacji genów, np. podczas chęci wykrycia jednej, konkretnej choroby.

Ile kosztują badania genetyczne dziecka?

Koszt na jaki musisz się przygotować wykonując badania genetyczne dziecka może różnić się w zależności od rodzaju badania oraz od jego zakresu. Badanie WES te, ze względu na swój najszerszy możliwy zakres (badanie wszystkich poznanych dotąd genów człowieka), mogą kosztować od 4 do 7 tysięcy złotych.