Badania genetyczne dziecka są przeprowadzane, żeby wykryć nieprawidłowości, a następnie zapobiegać dalszemu rozwojowi danej choroby. Dzięki nim specjalista może postawić diagnozę i poznać przyczynę objawów. W przypadku noworodków może on zlecić profilaktyczne kroki, które bowiem nierzadko mogą uratować życie.
Jakie badania genetyczne dziecka dostępne są na rynku?
Dla kogo kierowane są badania genetyczne dziecka?
Od jakiego wieku można wykonać badania genetyczne dziecka?
Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań genetycznych dziecka?
Jakie badania genetyczne dziecka dostępne są na rynku?
Spośród licznych badań genetycznych dziecka można wskazać przykładowo na:
- badanie wes,
- badania na autyzm,
- badania genetyczne dziecka ukierunkowane na nietolerancje pokarmowe,
- badania genetyczne dziecka z zaburzeniami odporności,
- badania genetyczne dziecka z atakami padaczki.
Dla kogo kierowane są badania genetyczne dziecka?
Badania genetyczne dziecka są kierowane zwłaszcza dla małych pacjentów z wrodzonymi wadami bądź zmagającymi się z innymi, różnymi anomaliami rozwojowymi. Dodatkowo, do genetyka są kierowane również maluchy, których rodzice albo krewni mają już jakąkolwiek chorobę genetyczną.
Od jakiego wieku można wykonać badania genetyczne dziecka?
Badania genetyczne dziecka można przeprowadzić w dowolnym momencie życia malucha. Bardzo często wykonuje się je już w 2. dobie życia maleństwa, przez co można już tak wcześnie uzyskać tak ważną wiedzę odnośnie zdrowia dziecka. Istotne jest również to, że potencjalni rodzice jeszcze przed planowaną ciążą mogą zrobić badania genetyczne. Na tej podstawie mogą oni dowiedzieć się, czy ich przyszłe potomstwo może zostać obciążone ewentualną wadą genetyczną. Najlepszym badaniem genetycznym dziecka jest badanie WES.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań genetycznych dziecka?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badań genetycznych dziecka. Wynik testu nie jest nawet zależny od bieżącego stanu zdrowia małego pacjenta w chwili wykonywania testu. Ludzkiego DNA nie można zmienić. Te badania cechują się przede wszystkim wysoką wiarygodnością, jak również skutecznością. Niewątpliwe jest to, iż nadzwyczaj rzadko zdarzyły się kiedykolwiek fałszywie negatywne bądź pozytywne wyniki z badań genetycznych dziecka.