Przeskocz do treści

Badania genetyczne dla dzieci – co warto wiedzieć?

Badania genetyczne dziecka - jakie są dostępne, Badania genetyczne dziecka - z jakiej próbki, Badania genetyczne dziecka - ile czeka się na wynik, Badania genetyczne dziecka - co po otrzymaniu wynikuWielu rodziców pragnie dowiedzieć się, czy ich dziecko będzie narażone na rozwój niektórych chorób. Wydaje się, że przeprowadzenie badań genetycznych może okazać się pomocne. Wielu rodziców chciałoby przeprowadzić chociażby badania na autyzm czy też badania na padaczkę. Warto więc dowiedzieć się, jakie badania są dostępne i w jaki sposób należy pobrać próbki.

Badania genetyczne dziecka – jakie są dostępne?
Badania genetyczne dziecka – z jakiej próbki?
Badania genetyczne dziecka – ile czeka się na wynik?
Badania genetyczne dziecka – co po otrzymaniu wyniku?

Badania genetyczne dziecka – jakie są dostępne?

Badania genetyczne dla dzieci można wykonać w wielu laboratoriach. Nie trzeba osobiście zgłaszać się do laboratorium, bo istnieje możliwość zamówienia konkretnego pakietu drogą internetową. Takie testy genetyczne dają szansę na wykrycie nawet 7000 wrodzonych chorób. Na badania genetyczne dla dzieci decydują się często rodzice, których pociechy zdradzają objawy padaczki bądź autyzmu. Ich przyczyna może być zapisana w genach.

Badania genetyczne dziecka – z jakiej próbki?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić badania genetyczne dla dzieci. Jak wspomniano wyżej, można wykonać między innymi badania na autyzm czy też badania na padaczkę. Jakie próbki trzeba będzie wykorzystać? Otóż wiele zależy od rodzaju wykonywanych badań. Zazwyczaj wykorzystuje się wymaz z policzka bądź też próbkę z krwi. Trzeba więc zorientować się co do tego, jaki rodzaj próbki wymagany jest w konkretnym przypadku.

Badania genetyczne dziecka – ile czeka się na wynik?

Niemal każdy rodzic chciałby otrzymać wyniki badań genetycznych natychmiast. Niestety, na wynik trzeba będzie poczekać, bez względu na to, czy wykonujemy badania na autyzm czy też badania na padaczkę. Co do zasady, czas oczekiwania na wyniki badań wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni. Warto więc zorientować się w kwestii tego, jak długi jest czas oczekiwania na wynik konkretnego badania genetycznego.

Badania genetyczne dziecka – co po otrzymaniu wyniku?

Po tym, jak rodzice otrzymają wynik badania, nie pozostaje nic innego jak zapoznanie się z nim. Samodzielna interpretacja wyniku testów może być jednak trudna. Na szczęście, można wykupić wraz z testem konsultację lekarską. Doświadczony specjalista zinterpretuje dla nas wynik badania i zaleci dalsze postępowanie. Niekiedy konieczne może okazać się wykonanie dalszych testów, aby wdrożyć skuteczne leczenie padaczki.