Przeskocz do treści

Badania genetyczne – czym jest test WES?

Czy badania genetyczne dla dzieci mogą wykryć wszystkie choroby genetyczneTesty genetyczne mogą pomóc lekarzom w poszukiwaniu zmian w genach, które mogą powodować choroby lub zaburzenia. Ponieważ lekarze dowiadują się coraz więcej o genetycznych przyczynach i wpływie na chorobę, testy genetyczne mogą dostarczyć ważnych wskazówek na temat pochodzenia choroby lub objawów. Testy genetyczne mogą również dostarczyć rodzinom więcej informacji na temat długoterminowych potrzeb związanych z opieką zdrowotną i planowaniem rodziny na przyszłość. 

Czy badania genetyczne dla dzieci mogą wykryć wszystkie choroby genetyczne?
Jakie są ceny badań genetycznych dla dzieci?
Badania genetyczne dla dzieci – kiedy się zdecydować?
Badania genetyczne dla dzieci – czy badanie WES to najlepszy wybór?

Czy badania genetyczne dla dzieci mogą wykryć wszystkie choroby genetyczne?

Mówi się, że nie istnieje jeden test genetyczny, który mógłby wykryć wszystkie choroby genetyczne. Podejście do badań genetycznych dziecka jest zindywidualizowane i opiera się na historii choroby i historii rodziny pacjenta oraz na schorzeniu, które jest badane. Istnieje test WES, który jest solidnym i jednym z najbardziej wszechstronnych testów genetycznych do identyfikacji zmian powodujących choroby w wielu różnych zaburzeniach genetycznych.

Jakie są ceny badań genetycznych dla dzieci?

Badania genetyczne dla dzieci różnią się cenami w zależności od tego na jakie badanie się zdecydujemy, od miasta i labolatorium.

Przykładowo genetyczne badania na padaczkę to cena około 4-5 tysięcy, badania na autyzm ok. 5-6 tysięcy. Całościowe badanie WES to koszt od około 6 tysięcy w wersji standardowej do 11 tysięcy w wersji trio, gdzie bada się zarówno dziecko jak i rodziców.

Badania genetyczne dla dzieci – kiedy się zdecydować?

WES jest najbardziej odpowiedni dla osób z:

  • złożonymi, niespecyficznymi zaburzeniami genetycznymi i z wieloma diagnozami różnicowymi,
  • genetycznie heterogenicznymi zaburzeniami,
  • podejrzeniem choroby genetycznej, w przypadku której nie jest dostępny konkretny test genetyczny,
  • nieudanymi poprzednimi testami genetycznymi.

Badania genetyczne dla dzieci – czy badanie WES to najlepszy wybór?

Badanie WES – Whole Exome Sequencing jest jednym z najlepszych testów na które możesz się zdecydować. Jest to badanie genetyczne dla dzieci najbardziej całościowe i jedyne takie na rynku.