Noworodek z zębami – nie zdarza się często, ale jest to możliwe
Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać około 6 miesiąca życia. Jeśli urodzi się noworodek z zębami, oznacza to, że doszło do przedwczesnego wyrzynania. Czy dziecku urodzonemu z zębami grozi jakieś niebezpieczeństwo? Co robić w takiej sytuacji? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści:
Dziecko urodzone z zębami? To się zdarza!
Noworodek z zębami – przyczyny
Noworodek z zębami – co robić w takiej sytuacji?
Dziecko urodzone z zębami a choroby genetyczne
Dziecko urodzone z zębami? To się zdarza!
Noworodek z zębami to rzadkie zjawisko. Statystyki pokazują, że około 1 na 2000 maluchów to dziecko urodzone z zębami [1]. Takie przedwcześnie wyrżnięte zęby mleczne określa się jako zęby przedwczesne, zęby płodowe, zęby urodzeniowe, zęby natalne lub prazęby [2]. Dodatkowo wprowadzono także takie pojęcia jak zęby wrodzone, czyli zęby obecne w jamie ustnej w okresie okołoporodowym oraz zęby noworodkowe, czyli zęby, które pojawiają się przedwcześnie, ale po porodzie [3].
Noworodek z zębami – przyczyny
Etiologia przedwczesnego wyrzynania się zębów nie została do końca poznana. Naukowcy przypuszczają, że wynika ono z nieprawidłowości takich jak [1] [3] [4]:
• niedobory witamin lub niedożywienie w okresie ciąży,
• płytkie położenie zawiązków zębowych,
• rozszczep podniebienia lub wargi,
• uwarunkowania genetyczne i dziedziczenie zębów urodzeniowych,
• zaburzenia hormonalne – np. nadczynność tarczycy,
• zwiększona aktywność osteoblastów w rejonie zawiązka zęba.
Noworodek z zębami – co robić w takiej sytuacji?
Kiedy u dziecka urodzonego z zębami występują chwiejne ząbki, należy je usunąć. W przeciwnym razie maluch mógłby się nimi zadławić [5] [6] [7]. Natomiast jeśli ząb trzyma się mocno w dziąśle, lekarz może zadecydować o jego pozostawieniu w jamie ustnej, przy czym, jeśli krawędzie ząbka są ostre to ze względu na trudności w karmieniu, mogą one zostać spiłowane [7]. W takiej sytuacji konieczna jest także prawidłowa pielęgnacja uzębienia – należy je regularnie czyścić zwilżonym gazikiem lub bardzo miękką szczoteczką dla dzieci [5].
Dziecko urodzone z zębami a choroby genetyczne
Dziecko urodzone z zębami może być także chore – zjawisko to towarzyszy bowiem często schorzeniom genetycznym i wadom wrodzonym. Przedwczesne wyrzynanie się zębów jest obserwowane np. u noworodków z zespołem [1] [3]:
• Sotosa – choroba jest inaczej zwana mózgowym gigantyzmem, charakterystyczne objawy to nadmierny wzrost, makrocefalia, opóźnienie umysłowe, a także liczne wady narządów. Dokładny mechanizm odpowiadający za rozwój tej choroby genetycznej nie został jeszcze poznany [8].
• Hallermana-Streiffa – ten rzadki zespół wad wrodzonych prowadzi do rozwoju krótkogłowia, mikrostomii, atrofii skóry, zaćmy oraz mikroftalmii. Po raz pierwszy został opisany przez okulistów – Wilhelma Hallermanna, Enrico Bernardo Streiffa oraz Jules’a François [9],
• Ellisa-Van Crevelda – za rzadki zespół wad wrodzonych odpowiadają zmiany w genach EVC i EVC2. Jego charakterystyczne cechy to karłowatość, liczne wady układu kostnego, zaburzenia rozwojowe zębów, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia, moczowego oraz płciowego [10].
Źródła:
1. https://www.growinggreatgrins.com/is-it-normal-for-a-baby-to-be-born-with-teeth/
2. Ghadah A. M. et al. Natal Teeth: A Case Report and Reappraisal. Case Reports in Dentistry (2015)
3. https://www.czytelniamedyczna.pl/5947,zeby-wrodzone-i-noworodkowe-opis-pieciu-przypadkow.html
4. https://canpolbabies.com/pl_PL/8476-noworodek-z-zebami
5. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/noworodek/noworodek-z-zebami-to-rzadkie-ale-mozliwe-aa-q5Bs-RWaz-cUa5.html
6. https://www.healthline.com/health/parenting/baby-born-with-teeth#When-to-Seek-Treatment-
7. https://hurstpediatricdentistry.com/2021/03/04/can-babies-be-born-with-teeth/
8. https://www.forumneurologiczne.pl/artykul/co-wiemy-o-zespole-sotosa/18878
9. https://omim.org/entry/234100
10. http://www.czytelniamedyczna.pl/3588,jama-ustna-u-dziecka-z-zespoem-wad-wrodzonych-z-cechami-zespou-ellisavan-creveld.html