Przeskocz do treści

Filtr przeciwsłoneczny – ochrona niemowląt przed słońcem

Ochrona niemowląt przed słońcem ważna jest nie tylko latem, ale również wiosną. Mimo że w kwietniu czy w maju promienie słoneczne wydają się delikatne, mogą okazać się bardzo zdradliwe. Jak prawidłowo zadbać o skórę malucha? Jaki jest odpowiedni krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka? Sprawdź poniżej.

Spis treści
Ochrona niemowląt przed słońcem jest bardzo ważna!
Ochrona niemowląt przed słońcem – o czym należy pamiętać?
Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jak go stosować?
Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

Ochrona niemowląt przed słońcem jest bardzo ważna!

Dziecko przychodząc na świat, ma bardzo delikatną i cienką skórę, która narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, np. takich jak słońce. Z tego względu, że nie trudno u maluchów o poparzenie słoneczne, należy staranie zadbać o ochronę niemowląt przed słońcem.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że oparzenia, których dziecko doświadczy w dzieciństwie, mogą nawet 10-krotnie zwiększyć ryzyko czerniaka w dorosłości!

Ochrona niemowląt przed słońcem – o czym należy pamiętać?

Specjaliści poza stosowaniem kremu przeciwsłonecznego dla niemowlaka, zalecają przestrzeganie kilku ważnych zasad.

Aby prawidłowo zadbać o ochronę niemowląt przed słońcem, pamiętaj o poniższych zaleceniach:

• w upalne dni niemowlę nie powinno przebywać na słońcu w godzinach 10.00 – 15.00;
• konieczne jest nakrycie głowy dla malucha, które będzie zasłaniało zarówno twarz, jak i kark;
• podczas gorących dni dziecko musi często pić, jeśli jest karmione piersią, należy je często do niej przystawiać;
• jeśli dziecko przebywa w wózku, należy osłonić je przed słońcem parasolką – nigdy nie wolno zasłaniać wózka pieluszką, gdyż temperatura w gondoli może sięgnąć nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza;
• konieczne jest używanie we właściwy sposób odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego dla niemowląt.

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jak go stosować?

Aby krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka spełniał swoją funkcję, należy go prawidłowo stosować. Z tego względu, że lekkie tkaniny przepuszczają promienie słoneczne, należy go wsmarować w całe ciało malucha, również w stópki, szyję i uszka. Właściwą ochronę niemowląt przed słońcem zapewnia gruba warstwa kosmetyku, która powinna zostać nałożona na skórę 20 minut przed wyjściem na zewnątrz – przez ten czas krem z filtrem przeciwsłonecznym wystarczająco się wchłonie. Aplikację kosmetyku należy powtarzać tak często, jak to konieczne – w celu utrzymywania jak najwyższej ochrony, producent może zalecić smarowanie skóry dziecka nawet co 2 godziny.

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka musi być odpowiednio dobrany do wieku dziecka. Należy wybrać preparat przeznaczony dla niemowląt od 1 dnia życia.

Zadaniem filtru przeciwsłonecznego jest ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB. Dla maluchów poniżej 1 roku życia odpowiednie kremy to te, które nie zawierają filtrów chemicznych, a jedynie filtry mineralne, takie jak dwutlenek tytanu czy tlenek cynku.

By zapewnić jak najlepszą ochronę niemowlętom przed słońcem, warto wybierać preparaty z najwyższym filtrem, tzn. SPF 30+ lub SPF 50+. W przypadku, gdy dziecko będzie bawić się w wodzie, konieczne jest stosowanie kremu wodoodpornego, którego aplikację należy powtarzać średnio co 2 godziny.

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka nie powinien zawierać dodatków zapachowych, sztucznych barwników i parabenów. Najbezpieczniejsze produkty to te hipoalergiczne. Jednak nawet w ich wypadku zaleca się sprawdzić, czy nie podrażniają skóry malucha. Aby mieć pewność, że nie wywołają żadnej reakcji alergicznej, należy posmarować przedramię dziecka kremem i odczekać kilka godzin. Jeśli nie wystąpią żadne zmiany na skórze, produkt jest bezpieczny dla niemowlaka. Ponadto kosmetyk powinien mieć atest Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka.

Wyjątkowo delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej troski ze strony rodzica. Aby ochrona niemowląt przed słońcem była wystarczająca, należy stosować odpowiednie kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, dbać o nawodnienie dziecka, zapewnić mu właściwą odzież i nakrycie głowy. Ponadto zdecydowanie wskazane jest unikanie ekspozycji na słońce w godzinach 10:00 – 15.00.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *