Przeskocz do treści

Wysypka u niemowlęcia – jakie mogą być jej przyczyny i jak wygląda leczenie?

Wysypka u niemowlęcia zdarza się dość często. Jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy, nie musi wzbudzać dużych obaw u rodziców. Jednak zmiany na skórze warto skonsultować z lekarzem, gdyż mogą mieć związek również z poważniejszymi schorzeniami lub alergią u dziecka. Jakie przyczyny może mieć wysypka u niemowlęcia? Jak sobie z nią radzić? Przeczytaj poniżej.

Spis treści:

Przyczyny wysypki u niemowlęcia
Wysypka u niemowlęcia – wysypka alergiczna
Kiedy z wysypką u niemowlęcia udać się do lekarza?
Leczenie wysypki u niemowlęcia

Przyczyny wysypki u niemowlęcia

Wysypka u niemowlęcia to zmiany skórne o różnym charakterze – mogą mieć postać czerwonych plamek, drobnych krostek lub grudek. Wysypka może sama się pojawić i sama zniknąć. Jej przyczyna bywa trudna do określenia.

Wyróżniamy kilka podstawowych zmian skórnych, które najczęściej dotykają niemowlęta.

Potówki są to drobne krostki wypełnione płynem surowiczym, powstające w wyniku zamknięcia potu w ujściach niedojrzałych gruczołów potowych. Najczęściej pojawiają się w fałdach skórnych, pachwinach i pod pachami. Bywają konsekwencją przegrzania dziecka, co często jest związane z nieodpowiednim ubiorem oraz brakiem wietrzenia. Aby ochronić dziecko przed potówkami, warto zadbać o przewiewne ubranka dla malucha, stosować zasypki, często kąpać i unikać tłustych, zatykających gruczoły potowe kremów i maści.

Drugą często pojawiającą się wysypką u niemowlęcia jest trądzik pospolity. To wynik stanu zapalnego, rozwijającego się z niewykształconych w pełni gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Za przyczynę uznaje się również hormony matki, które najpierw przekazywane są w ciąży poprzez łożysko, a później podczas karmienia piersią. Ponadto wysypka ta może pojawić się w odpowiedzi na stosowanie niewłaściwych kosmetyków, które utrudniają skórze malucha oddychanie.

Zmiany skórne widoczne są szczególnie na policzkach, brodzie i czole. Mają postać białych krostek na rumieniowych podłożu i guzków, które wypełnione są ropną treścią. Taka wysypka u niemowlęcia może pojawić się do 4. tygodnia życia. W niektórych wypadkach występuje również u kilkumiesięcznych dzieci. Przy stosowaniu delikatnych, łagodzących zaczerwienie i nadwrażliwość kosmetyków, często sama ustępuje. Jednak, gdy zmiany utrzymują się długo, należy skonsultować się z lekarzem.

Kolejny rodzaj wysypki u niemowlęcia to pieluszkowe zapalenie skóry, czyli PZS. Zmiany skórne widoczne są w miejscu, w którym przylega pieluszka. Na początku jest to zaczerwienie i złuszczanie naskórka, a następnie krostki, grudki, pęcherzyki lub nadżerki. Dziecko bardzo odczuwa te zmiany i reaguje na nie płaczem i rozdrażnieniem. Wysypka ta pojawia się w wyniku zbyt rzadkiej wymiany pieluchy, co sprzyja rozwojowi grzyba Candida albicans. Pieluszkowe zapalenie skóry dotyczy zazwyczaj maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym i leczonych antybiotykami.

By zapobiec tym zmianom skórnym u niemowlęcia, należy dbać o prawidłową higienę okolicy pieluszkowej i jej wietrzenie. Gdy jednak PZS wystąpi, a zmiany skórne są nasilone, należy zasięgnąć porady pediatry, który może zalecić specjalne preparaty o właściwościach przeciwgrzybiczych.

Wysypka u niemowlęcia – wysypka alergiczna

Wysypka u niemowlęcia na tle alergicznym jest częstą, ale przemijającą przypadłością. Może pojawić się w wyniku wrażliwości układu odpornościowego np. na składniki pokarmowe, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, kosmetyki i detergenty. Najczęściej ma charakter pokrzywki i może być widoczna na całym ciele dziecka. Taki rodzaj zmian skórnym wymaga konsultacji z pediatrą i podania leków przeciwalergicznych.

Z kolei atopowe zapalenie skóry jest również wysypką u niemowlaka na tle alergicznym, ale również o podłożu genetycznym. Nierzadko bywa także wynikiem stresu. Pierwszymi symptomami wysypki są suche, czerwone plamy na ciele malucha, najczęściej występujące w zgięciach łokci, na policzkach i za uszami. Dodatkowo niemowlęciu towarzyszy świąd, który jest powodem rozdrażnienia. Atopowe zapalenie skóry wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony przed czynnikami drażniącymi, z tego też względu dziecko powinno być pod stałą kontrolą lekarza.

Kiedy z wysypką u niemowlęcia udać się do lekarza?

Przede wszystkim, jeśli wysypka u niemowlęcia rodzi niepokój u rodziców, powinni od razu zasięgnąć porady lekarza. Gdy oprócz zmian skórnych towarzyszą dziecku również inne objawy, wizyta u specjalisty jest obowiązkowa. Mogą to być np. gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, katar, kaszel, ból brzucha, intensywny świąd. Symptomy takie mogą świadczyć o jednej z chorób wieku dziecięcego, np. odrze, różyczce, ospie.

Leczenie wysypki u niemowlęcia

Leczenie wysypki u niemowlęcia zależy od jej rodzaju i stopnia nasilenia. Łagodne formy mogą przeminąć samoistnie lub pod wpływem hipoalergicznych, nawilżających kosmetyków, np. emolientów. Zalecane są również preparaty łagodzące odczyn zapalny i świąd. W przypadku bardziej nasilonych zmian skórnych lekarz może zdecydować o specjalistycznym leczeniu, opartym na lekach doustnych i maściach antyhistaminowych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. Do złagodzenia objawów wysypki, w zależności od jej rodzaju, stosuje się również kąpiele w krochmalu lub w nadmanganianu potasu.

Aby uniknąć pojawienia się wysypki u niemowlęcia, warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry malucha. Należy używać tylko i wyłącznie preparatów przeznaczonych dla dzieci, najlepiej od 1 dnia życia. Ponadto istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny – kąpieli dziecka i częstej zmiany pieluchy.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *