Przeskocz do treści

Refluks u niemowlaka – jak rozpoznać?

Refluks u dziecka to fizjologiczny stan. Jest on powszechnie nazywany ulewaniem. Może on jednak być niebezpieczny, jeśli towarzyszą mu wymioty, problemy z karmieniem i inne dolegliwości. Wtedy nie mówi się już o ulewaniu, ale o chorobie refluksowo-przełykowej. Nieleczony refluks u niemowlaka może prowadzić do wielu powikłań. Rodzice po zauważeniu niepokojących objawów powinni więc zgłosić się do lekarza.

Spis treści:

1. Czym jest refluks u noworodka?
2. Refluks u niemowlaka – objawy
3. Refluks u niemowlaka – jak rozpoznać?
4. Leczenie refluksu u niemowlaka

Czym jest refluks u noworodka?

Refluks u noworodka to cofanie się treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Skutkuje on ulewaniem, czyli wydobywaniem się treści pokarmowej z ust. Przyczyną ulewania zwykle jest płynna dieta i niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Powodować może je także alergia na białka mleka krowiego.

Refluks jest stanem fizjologicznym, który powinien ustąpić w okolicy pierwszego roku życia. Jeśli tak się nie stanie lub zaczną towarzyszyć mu niepokojące objawy, to może być to choroba refluksowo-przełykowa.

Refluks u niemowlaka – objawy

Objawy refluksu u niemowlaka, które mogą wskazywać na chorobę refluksową to:

● Wymioty
● Odmawianie jedzenia
● Krztuszenie się lub dławienie podczas jedzenia
● Wyprężanie ciała lub odginanie głowy do tyłu podczas jedzenia (objaw ten nazywa się zespołem Sandifera)
● Problemy ze snem – wybudzanie się w trakcie snu lub trudności z zasypianiem
● Spadek masy ciała
● Zaburzenia wzrastania
● Bóle brzucha i kolki
● Częste infekcje dróg oddechowych
● Przewlekły kaszel
● Chrypka
● Bezdech

Objawy te mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Najczęstszym powikłaniem choroby refluksowo-przełykowej u niemowlaków jest zapalenie przełyku i jego zwężenie. Może ona skutkować także niedokrwistością, próchnicą oraz erozją szkliwa.

Refluks u niemowlaka – jak rozpoznać?

Bolesny refluks u niemowlaka to wskazanie do wizyty u pediatry. Zleci on 24-godzinną pH-metrię z impedancją. Jest to badanie, które polega na wprowadzeniu przez nos do przełyku dziecka cieniutkiej sondy i pozostawieniu jej tam na 24 godziny. Dzięki temu lekarz bez problemu oceni, czy u dziecka występuje choroba refluksowo-przełykowa.

Leczenie refluksu u niemowlaka

Refluks u niemowlaka leczy się poprzez zmianę sposobu karmienia. Lekarze w takich przypadkach zalecają stosowanie mieszanek zagęszczających pokarm oraz częstsze karmienie dziecka mniejszymi porcjami.

W walce refluksem pomóc może również trzymanie dziecka w odpowiedniej pozycji w trakcie karmienia. Powinno ono być jak najbardziej wyprostowane. Rodzice powinni zwracać także uwagę na to, czy nic nie uciska brzuszka dziecka po karmieniu.

W niektórych przypadkach choroby refluksowo-przełykowej zaleca się stosowanie leczenia farmakologicznego, które wzmocni mięśnie przełyku i żołądka. W takiej sytuacji wskazane jest również układanie dziecka do snu na brzuszku na pochylonym materacu.

3.5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *