Niedosłuch u dzieci – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Twoje dziecko ma problemy ze słuchem? Przyczyn może być wiele: od powikłań po śwince lub innej chorobie, przez infekcję przebytą w ciąży czy mutację genetyczną, aż po zatkanie ucha nadmiarem woskowiny. Rozpoznanie niedosłuchu, a następnie ustalenie przyczyny i wprowadzenie leczenia w postaci np. zajęć z logopedą czy dobrania aparatu słuchowego umożliwi dalszy prawidłowy rozwój.
Spis treści:
Objawy niedosłuchu u dzieci
Przyczyny niedosłuchu u dzieci
Diagnostyka niedosłuchu u dzieci
Leczenie niedosłuchu u dzieci
Niedosłuch u dzieci – objawy
U noworodka najprostszymi do zaobserwowania objawami niedosłuchu są brak reakcji na hałas czy inne źródło dźwięku (np. grzechotkę, dzwonek do drzwi), a także brak gaworzenia.
Starsze dzieci mogą mieć natomiast problemy z mówieniem, wymową wyrazów. Często nie reagują również na wołanie, wydają się być nieposłuszne (z powodu braku reakcji na prośby czy pytania), proszą o powtórzenie wypowiedzianych słów, blisko podchodzą do telewizora, radia czy komputera (lub innego źródła dźwięku).
Niedosłuch u dzieci – przyczyny
Niedosłuch może pojawić się zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Co więcej, wadliwy gen może spowodować uszkodzenie słuchu od umiarkowanego po głębokie, które dotyczy obu uszu. Najczęściej tego typu niedosłuch nie postępuje wraz z wiekiem.
Niedosłuch u dzieci – diagnostyka
Pierwsze badanie słuchu realizowane jest jeszcze w szpitalu po porodzie – zwykle w 2. dobie życia. Od 2002 roku przeprowadzają je obowiązkowo wszystkie oddziały noworodkowe. Dzięki temu wiele wad wykryć można już na tak wczesnym etapie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego czasami diagnostyka rozpoczynana jest dopiero po pojawieniu się pierwszych objawów.
Wtedy badania powinny być prowadzone na wielu płaszczyznach – u laryngologa, audiologa i genetyka. Szereg badań, w tym testy genetyczne, które pozwolą wykryć ewentualną mutację w czasie szybkiego i bezbolesnego testu, umożliwi rozpoznanie przyczyny niedosłuchu. Tylko współpraca kilku specjalistów pozwoli skutecznie zdiagnozować problem, a następnie wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Niedosłuch u dzieci – leczenie
Leczenie niedosłuchu obejmuje np. aparaty słuchowe i ćwiczenia z logopedą. Leczenie niedosłuchu zależne jest od tego, co wywołało zaburzenia. Zwykle polega ono na wykorzystaniu aparatów słuchowych lub specjalnych wszczepów ślimakowych. Dzięki nim dziecko może słyszeć głośniej i wyraźniej. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne. Dziecko powinno uczęszczać także na zajęcia z logopedą. Specjalne ćwiczenia, dostosowane do stopnia zaburzenia, wieku i umiejętności dziecka ułatwią mu opanowanie mowy i nadrobienie ewentualnych zaległości.