Przeskocz do treści

Nie wiem kto jest ojcem dziecka

Nie wiem kto jest ojcem dziecka – to dotyczy również Ciebie? Musisz wiedzieć, że brak pewności co do ojcostwa własnego dziecka załamuje poczucie bezpieczeństwa i niszczy spokój. Kiedy kobieta ma wątpliwości i nie może jednoznacznie stwierdzić, który z jej partnerów to ojciec, pojawia się również ogromny stres. Te wszystkie odczucia wpływają negatywnie nie tylko na stan psychiczny kobiety i jej relacje z otoczeniem, ale przede wszystkim – rozwój dziecka.

Nie wiem kto jest ojcem dziecka – zwykle pojawiają się strach i wstyd

To właśnie z powodu tych emocji wiele kobiet nie chce ustalić ojcostwa i poznać rzeczywistego ojca własnego dziecka. Chęć zachowania podejrzeń dla siebie wynika ze strachu i wstydu przed konsekwencjami wyjawienia prawdy, którymi mogą być przede wszystkim osądzanie.

Wiele kobiet nie chce, by inni oceniali ich decyzje, boją się spojrzeń, myśli i słów nie tylko społeczeństwa, ale przede wszystkim bliskiej rodziny czy partnerów. Niestety wciąż wiele osób ocenia innych bez znajomości konkretnej sytuacji, chociaż tak naprawdę życie może napisać każdemu zupełnie podobny scenariusz.

Nie wiem kto jest ojcem dziecka – niech nikt inny nie decyduje o Twoim życiu!

Jeśli właśnie jesteś w podobnej sytuacji, nie możesz pozwolić, aby inne osoby decydowały o tym, co zrobisz ze swoim życiem. Jeśli weźmiesz sprawy w swoje ręce, wykażesz się odwagą i siłą, które dodadzą Ci skrzydeł.

Najpierw warto udać się do psychologa. Jego wsparcie pomoże w podjęciu decyzji, nazwaniu i okiełznaniu swoich emocji. Co więcej, Twoje sekrety i problemy będą zupełnie bezpieczne, ponieważ psychologa obowiązuje tajemnica lekarska. Nie musisz obawiać się więc, że ktoś pozna prawdę. Specjalista nigdy nie będzie Cię też oceniał, ponieważ na co dzień styka się z wieloma przypadkami. Jego zadaniem jest okazanie wsparcia i pomocy, które umożliwią przejście przez tę sytuację i podjęcie właściwych decyzji.

Wybierz zgodnie ze swoim sumieniem. Pamiętaj, że jeśli nie wykonasz testu, będziesz całe życie gryzła się z myślami i wątpliwościami. Będziesz doszukiwać się podobieństwa między dzieckiem a partnerami, unikać prawdy. Wynik testu da Ci natomiast pewność na całe życie, dzięki czemu odzyskasz spokój. Takie badanie możesz zrealizować jeszcze w ciąży.

Psychologowie mówią jasno, że pewność co do ojcostwa wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Przyszła mama nie musi bowiem martwić się o jego przyszłość, a w radości i bezpieczeństwie przygotowywać do momentu narodzin.

Test na ojcostwo – jedyny sposób na to, by zyskać pewność co do pokrewieństwa

Jedyny pewny sposób na to, by zyskać pewność co do ojcostwa to badania genetyczne. Test DNA na ojcostwo opiera się na analizie i porównaniu profili genetycznych, można go wykonać po narodzinach dziecka lub nawet wcześniej, np. już po 8 tygodniu ciąży.

Badanie DNA na ojcostwo jest szybkie i daje wiele korzyści. Wynik badania wykonanego w ciąży jest tak samo pewny, jak wynik testu, który został zrobiony po narodzinach dziecka i stanowi dowód w sprawie o uznanie ojcostwa, jest także pomocny w kwestiach spadkowych i ubezpieczeniowych oraz pozwala odzyskać spokój ducha.

Test na ojcostwo – anonimowość i dyskrecja

Test na ojcostwo można wykonać w punkcie pobrań lub zamówić badanie anonimowo przez internet. Próbkę DNA dziecka można pozyskać z wielu źródeł, najczęściej jest to wymaz z wewnętrznej strony policzka dziecka oraz wymaz z policzka domniemanego ojca. Próbkę do badań może stanowić także tzw. mikroślad, czyli próbka pobrana ze smoczka, gumy do żucia lub chusteczki higienicznej, której dziecko wcześniej używało.

Po pozyskaniu próbek DNA analizowane są profile genetyczne ojca i dziecka. Porównanie 24 markerów genetycznych pozwala uzyskać praktycznie 100-procentową pewność co do pokrewieństwa tych osób. Szansa na to, że dwie niespokrewnione ze sobą osoby będą miały taki sam profil genetyczny, jest bliska zeru, dlatego skuteczność testów DNA na ojcostwo wynosi aż 99,9999%.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Cena badania DNA na ojcostwo może wynosić od około 600 do około 900 złotych, w zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujemy. Najtańsze są badania realizowane w punkcie pobrań, do wykonania testu niezbędna jest jednak zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Takie badanie kosztuje zwykle około 600 złotych, jego wynik jest dostępny w punkcie pobrań lub online.

Jeśli decydujemy się na realizację wysyłkową testu, trzeba się liczyć z większym wydatkiem, rzędu około 800 – 900 złotych. W takiej sytuacji do klienta jest dostarczany drogą kurierską zestaw do pobrania próbek wraz z instrukcją, jak je przygotować. Po przygotowaniu próbek kurier dostarcza je do laboratorium genetycznego do analizy. Wynik badania DNA na ojcostwo jest dostępny online poprzez platformę internetową, z której pomocą było zamawiane badanie.

Wynik testu DNA – pewny dowód dla partnera

W niektórych przypadkach kobieta wie na pewno, kto jest ojcem jej dziecka, jednak jej partner koniecznie chce zrealizować test. Wynik badania da mu bowiem pewny dowód, którego potrzebuje, by poczuć pewność raz na zawsze. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, na pewno również odczuwasz strach czy wstyd – boisz się osądzania i nie rozumiesz, dlaczego Twój partner Ci nie ufa. Warto, abyś nie tylko starała się zrozumieć jego motywy, ale również wyzbyła negatywnych emocji. Powinniście poważnie ze sobą porozmawiać i w razie potrzeby – skorzystać z pomocy psychologicznej dla par.

ustalenie ojcostwa

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie testów na ojcostwo? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: pixabay.com | Grafika: www.pewnytato.pl
5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *