Przeskocz do treści

Test na ojcostwo w ciąży

testy na ojctostwo

Badania DNA na ustalenie ojcostwa są dostępne również w czasie ciąży, nawet od 8 tygodnia. Takie testy rozwiązują wiele problemów. Rodzice dowiadują się, kto jest ojcem dziecka zanim pojawi się ono na świecie, dzięki czemu mogą ze spokojem przygotowywać się do roli, jaką przyjdzie im pełnić za chwilę.

Osoba, która skorzysta na tzw. prenatalnym ojcostwie będzie również samo dziecko, które otrzyma przez to szansę na lepszy start.

Test na ojcostwo – dlaczego nie warto odkładać go na późnej

Ustalenie ojcostwa jeszcze przed porodem może okazać się receptą na spokojny przebieg ciąży oraz dobre relacje między parterami. Badania dowodzą, że panowie, którzy nie mają wątpliwości, co do swojego pokrewieństwa z dzieckiem są w stanie bardziej poświęcić się opiece nad nim i jego matką.

Natomiast mężczyźni wątpiący w swoje ojcostwo podchodzą do wychowania dziecka z większą rezerwą, mają trudności w nawiązaniu z nim emocjonalnej więzi. Dlatego tak ważne jest, aby mieli oni możliwość szybkiego poznania prawdy. Dają im to właśnie testy na ojcostwo w ciąży.

Testy na ojcostwo w ciąży przestały być tematem tabu

Testy na ojcostwo w ciąży są już dostępne w Polsce od kilku lat i coraz bardziej zyskują na popularności. Co więcej korzystają z nich nie tylko Polacy. Przed nami byli mieszkańcy Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Mężczyźni nie krępują się już tak bardzo jak kiedyś. Testy na ojcostwo dawno przestały być tematem tabu. Powodów, dla którego ludzie decydują się na taki krok jest całe mnóstwo. Przykładem może być chęć wykluczenia ojcostwa męża matki. Polskie prawo i zasada o domniemaniu ojcostwa mówi, że ojcem dziecka jest właśnie mąż matki – nawet jeśli w rzeczywistości jest nim zupełnie inny mężczyzna.

Niekiedy to rodzina nalega na wykonanie testu, bo chce wiedzieć kto jest ojcem dziecka zanim dojdzie do ślubu. Z inicjatywą wychodzą też często same kobiety. Wynikiem badania chcą udowodnić swoim mężczyznom, że to ich dzieci i tym samym nakłonić partnerów do uznania ich przed Urzędem Stanu Cywilnego. Jednak bez względu na przyczynę wynik testu na ojcostwo, również ten wykonany w czasie ciąży, potrafi wpłynąć na życie całej rodziny.

W Polsce obwiązuje zasada domniemanego ojcostwa – można ją obalić przez zaprzeczenie ojcostwa…

Polskie prawo przyjęło zasadę, że jeśli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa albo do 300 dni przed jego ustaniem czy unieważnieniem, to jego formalnym ojcem jest mąż matki. Dzieje się tak nawet jeśli małżonkowie doskonale wiedzą, że dziecko spłodził inny mężczyzna. Biologiczny ojciec dziecka nie może jednak formalnie uznać swojego potomka, zanim ojcostwo pierwszego mężczyzny nie zostanie zaprzeczone. Dla dobra dziecka i przez wzgląd na biologicznego ojca, który pragnie uznać je jak najszybciej wielu rodziców zleca wiec testy na ojcostwo w ciąży.

Wynik testu na ojcostwo w ciąży – czy zostanie uznany przez sąd

Wynik testu na ojcostwo w ciąży, podobnie jak testu prywatnego, nie posiada pełnej wartości dowodowej, mimo, że jest tak samo pewny jak rezultat badania sądowego. Niemniej jednak wynik takiego testu może zostać włączony do sprawy w charakterze wstępnego materiału dowodowego, a jeśli rodzice nie zgłaszają sprzeciwu, sąd może również i na jego podstawie wydać postanowienie o zaprzeczeniu ojcostwa.

Test na ojcostwo w ciąży – prosty jak zwykła morfologia

Kobiety które chciałyby wykonać test na ojcostwo w ciąży mają dwa rozwiązania. Mogą oddać niewielką próbkę krwi, z której zostanie wyizolowane, a potem przebadane pod kątem ojcostwa DNA płodu. Badanie to można zrobić już po osiągnięciu 8 tygodnia ciąży. Swoją skutecznością nie różni się od testu na ojcostwo wykonanego po porodzie, jest więc całkowicie pewne. Materiał genetyczny dziecka porównuje się z materiałem genetycznym ojca, który może zostać wyizolowany z krwi albo wymazu z policzka.

Drugą możliwością jest pobranie próbki do testu na ojcostwo podczas badań w ciąży. Jest nią wówczas płyn owodniowy. Jest to materiał, które równie dobrze nadają się do badania ojcostwa, a ich analiza daje tak samo pewny wynik. Wszystkie próbki pobiera doświadczony lekarz, zawsze pod kontrolą ultrasonografu.

Dziecko urodzone w stabilnej rodzinie, to dziecko szczęśliwe

A taką stabilność już od pierwszych dni życia zapewniają mu rodzice, którzy pewni swojej sytuacji życiowej i ze spokojną głową mogą planować wspólną przyszłość. Test na ojcostwo w ciąży jest w stanie im ten spokój i stabilizację zagwarantować. Nic więc dziwnego, że pary sięgają po niego coraz częściej.

ustalenie ojcosstwa

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie testów na ojcostwo? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: SIARHEI SARAYEU/pl.123rf.com | Infografika: www.pewnytato.pl
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *