Przeskocz do treści

Dlaczego warto mieć dziecko po 40-tce?

Dlaczego warto zdecydować się na dziecko po 40 roku życia? Mit o „mądrym dziecku starszych rodziców” nadal funkcjonuje w społeczeństwie i ma się całkiem dobrze. Chociaż inteligencja, poza pewnymi predyspozycjami genetycznymi, jest właściwie loterią, to wciąż pewne zachowania dzieci dojrzałych osób są tłumaczone większą świadomością i ukierunkowaniem na wychowanie przez rodziców.

Z medycznego punktu widzenia, im wcześniej zdecydujemy się na dziecko, tym lepiej. Badania wykazują, iż najkorzystniejszy czas na spłodzenie potomka przypada na 18 – 20 rok życia kobiety, więc w dzisiejszym społeczeństwie jest to wręcz niewyobrażalne, jeśli bierzemy po uwagę świadomą decyzję młodych ludzi. Dlaczego? Ponieważ z racjonalnego punktu widzenia, ludzie w tym wieku w większości przypadków myślą dopiero o studiach i zdobyciu wykształcenia, aby w przyszłości móc wykonywać dany zawód i zapewnić byt rodzinie.

Co więcej biologia to jedno, a psychika drugie – zwykle młodzi ludzie nawet nie myślą w tym czasie o potomstwie i nie są w pełni gotowi na wzięcie na siebie odpowiedzialności, jaką jest wychowanie dziecka.

Dziecko po 40 roku życia – jakie są zalety późnej ciąży

Kobieta w wieku 40 lat zwykle spełnia się już zawodowo i zaspokaja ambicje. Nie czuje, że coś jej umknęło, gdy była na kolejnym urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym. Nie martwi się wyjazdami służbowymi, ponieważ w domu nie czekają malutkie dzieci. Może świadomie podjąć decyzję o macierzyństwie.

Dziecko po 40 bywa również wynikiem trudności w znalezieniu odpowiedniego partnera i ojca dla dzieci. w wieku 40 lat często jesteśmy już pewni swojej drugiej połowy oraz wiemy, czego możemy się po niej spodziewać, co w wychowaniu potomka jest szalenie ważne.

Zaletą decyzji o dziecku po 40 roku życia są także lepsze warunki bytowe dla dziecka, ponieważ zwykle w tym wieku jesteśmy już ustatkowani i nie musimy się martwić o warunki mieszkaniowe.

Dziecko po 40 roku życia – wady późnego macierzyństwa

Dziecko po 40 to nie tylko zalety, ale również niedogodności. Po pierwsze z wiekiem spada płodność kobiety i tym samym szanse na zajście w ciążę. Wzrastają też obawy dotyczące chorób dziecka, dla przykładu prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa u 20-latki wynosi 1:667, u 40-latki – 1:107, a u 45-latki aż 1:30.

Na szczęście istnieje teraz wiele przesiewowych badań prenatalnych, które potrafią ocenić ryzyko takich zaburzeń z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Ich wykonanie zaleca się wszystkim ciężarnym, które ukończyły 35 lat.

Dziecko po 40 to także obciążanie fizyczne dla kobiety, która często gorzej znosi okres ciąży oraz poród (wzrasta ryzyko zakończenia ciąży cesarskim cięciem).

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zobacz też: badania prenatalne

5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *