Przeskocz do treści

Mykoplazma (mycoplasma pneumoniae) u dzieci

Mykoplazma (mycoplasma pneumoniae) to podstępna bakteria. Zakażenie nią wywołuje objawy podobne do grypy. Jest od niej jednak bardziej niebezpieczne. Najczęściej mykoplazma atakuje dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Rodzice powinni więc nauczyć się ją rozpoznawać.

Spis treści:

1. Czym jest mykoplazma (mycoplasma pneumoniae)?
2. Mykoplazma u dzieci – objawy
3. Mykoplazma – diagnostyka
4. Mykoplazma u dzieci – leczenie
5. Jak uniknąć zakażenia mykoplazmą?

Czym jest mykoplazma (mycoplasma pneumoniae)?

Mykoplazma to najmniejsza poznana bakteria. Jest ona na tyle malutka, że rozmiarem bardziej przypomina wirusa. Może ona rozwijać się w organizmie człowieka i wywołać w nim infekcję dróg oddechowych.

Mycoplasma przenosi się drogą kropelkową. Aby się nią zarazić, wystarczy więc przebywać w pobliżu zarażonej osoby. Najczęściej do zakażeń dochodzi w grupach zamkniętych np. w klasie szkolnej.

Mykoplazma u dzieci – objawy

Jakie symptomy wywołuje mykoplazma u dzieci? Objawy najczęściej podobne są do grypy lub innych infekcji wirusowych. U najmłodszych dzieci zakażenie zwykle przybiera formę zapalenia górnych dróg oddechowych. Objawia się więc poprzez ból gardła, gorączkę, cieknący katar i męczący kaszel.

U dzieci powyżej 5 roku życia i osób dorosłych zakażenie mykoplazmą zwykle przeradza się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Pojawić mogą się więc problemy z oddychaniem, kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej.

Początki zakażenia mykoplazmą zwykle wyglądają podobnie. Pacjenci skarżą się na katar, bóle gardła i bóle głowy. Tego typu objawy utrzymują się przez mniej więcej 10 dni.

Mykoplazma – diagnostyka

Mykoplazma łudząco przypomina przeziębienie lub grypę, dlatego jej diagnostyka nie należy do najprostszych. Zakażenie zwykle jest rozpoznawane po wykonaniu badania fizykalnego, w którym nie stwierdza się żadnych odchyleń od normy. Jednak dla potwierdzenia mykoplazmy konieczne jest wykonanie diagnostyki laboratoryjnej.

Pacjent z podejrzeniem zakażenia mykoplazmą musi poddać się badaniu serologicznemu. Polega ono na sprawdzeniu, czy we krwi znajdują się przeciwciała mykoplazmy. Próbka krwi do badania musi zostać pobrana dwukrotnie, aby sprawdzić czy ilość przeciwciał we krwi pacjenta rośnie. Zamiast wykonania u dziecka badania serologicznego możliwe jest także wykonanie genetycznego testu metodą PCR.

Mykoplazma u dzieci – leczenie

Po wykryciu mykoplazmy pacjentom przepisuje się antybiotyk. Najczęściej w takim przypadku stosuje się tetracykliny, doksycyklinę i antybiotyki makrolidowe. Leczenie trwa zwykle od 10 do 14 dni. Zadaniem stosowanych antybiotyków jest zwalczenie gorączki i powstających zmian w płucach oraz złagodzenie pozostałych objawów choroby. Leczenie znacznie skraca okres trwania choroby.

Antybiotykoterapia nie jest w stanie zniszczyć bakterii mykoplazmy, które zadomowiły się w organizmie chorego. Mimo ustąpienia objawów pacjenci będą więc nosicielami choroby jeszcze przez kilka tygodni.

Pacjenci powinni pamiętać o tym, że nie należy skracać czasu przyjmowania antybiotyku. Może to prowadzić do nawrotu choroby oraz innych powikłań. Takie postępowanie u dzieci może przerodzić się w zapalenie ucha środkowego, a u dorosłych w zapalenie zatok.

Jak uniknąć zakażenia mykoplazmą?

Niestety nie istnieją jeszcze szczepionki, które mogłyby uchronić nas przed mycoplasma pneumoniae. Zakażenia możemy spróbować uniknąć jedynie poprzez częste mycie rąk i brak kontaktu z chorymi osobami. Zmniejszy to szanse na zakażenie się, ale nie uchroni nas w 100%.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *