Przeskocz do treści

Jak nie wybierać bucików dla dziecka?

Wybór pierwszych bucików dla dziecka nie jest zbyt prosty. W internecie można znaleźć wiele rad na ten temat. Niestety niektóre z nich znacznie odbiegają od prawdy. Przedstawiamy więc 7 mitów dotyczących wybierania pierwszych bucików dla dziecka!

Spis treści:

  1. Mit – buciki powinny sięgać za kostkę
  2. Mit – pięta powinna być usztywniona, a wkładka wyprofilowana
  3. Mit – podeszwa butów musi być twarda
  4. Mit – pierwsze buty dziecka mogą być płaskie lub mieć obcasik
  5. Mit – buty zaczynamy zakładać, gdy dziecko zacznie wstawać
  6. Mit – pierwsze buciki powinny być większe niż stópka
  7. Mit – pierwsze buty dziecka mogą być używane

Mit – buciki powinny sięgać za kostkę

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących wybierania bucików dla dziecka jest to, że powinny one sięgać za kostkę, ponieważ wtedy lepiej trzymają stópkę dziecka. W rzeczywistości takie buciki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ mogą znacznie ograniczać zakres ruchu stópki dziecka. Wyższe buciki warto więc wybrać jedynie w okresie jesienno-zimowym.

Mit – pięta powinna być usztywniona, a wkładka wyprofilowana

Mitem jest również to, że usztywniona pięta zmniejszy ryzyko pojawienia się koślawości, a wyprofilowana wkładka ryzyko płaskostopia. Wybranie bucików z usztywnioną piętą może ograniczyć zakres ruchu stopy. Z kolei wyprofilowanie wkładki nie ma większego znaczenia. Ryzyko koślawości i płaskostopia zmniejszyć może jedynie wybranie butów odpowiednio dopasowanych do stopy dziecka.

Mit – podeszwa butów musi być twarda

Pierwsze buty dziecka nie powinny mieć twardej podeszwy. Jest to ogromny błąd. Podeszwa bucików powinna być elastyczna. Dziecko powinno wręcz nie czuć, że ma na stópce bucik. Dzięki temu chód dziecka nie będzie ograniczony i będzie ono lepiej czuło podłoże oraz swoje ciało.

Mit – pierwsze buty dziecka mogą być płaskie lub mieć obcasik

Kupując dla dziecka buty z obcasikiem, możemy bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój stópki. Pierwsze buty dziecka powinny mieć całkowicie płaską podeszwę.

Mit – buty zaczynamy zakładać, gdy dziecko zacznie wstawać

Chodzenie na boso jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Dzięki temu stymuluje się układ nerwowy dziecka. Nie powinniśmy więc zakładać dziecku butów od razu, gdy zacznie ono wstawać. Musimy pamiętać, że buty zakładamy dziecku tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Rozpoczęcie wstawania może więc być dla nas tylko sygnałem, że warto pomyśleć o zakupie pierwszych bucików.

Mit – pierwsze buciki powinny być większe niż stópka

Małe dzieci bardzo szybko rosną, więc ubranka czy buciki trzeba zmieniać dość często. Nie oznacza to jednak, że możemy kupić dziecku za duże buty. Może powodować to otarcia i upadki, ponieważ stópka w bucie ma zbyt wiele miejsca, a także zniechęcić dziecko do chodzenia.

Kupując pierwsze buty, nie powinniśmy także wybierać takich, w których palce dotykają bucika. Stopa w bucie musi mieć miejsce na ruch, dlatego warto kupić buty luźniejsze jedynie o około 7 mm. Butki muszą być także odpowiednio szerokie.

Mit – pierwsze buty dziecka mogą być używane

Zakładanie dziecku używanych butów to jeden z największych błędów, jaki mogą popełnić rodzice. Wnętrze butów dopasowuje się do kształtu stopy osoby, która nosiła je jako pierwsza. Stopy mają różne kształty, więc nawet buty po starszym rodzeństwie nie będą odpowiednie. Maluszek w cudzych butach nie będzie chodził tak, jak powinien. Warto więc zainwestować w nowe buciki.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *