Przeskocz do treści

Geny a ryzyko nowotworów – jak zminimalizować zagrożenie?

Ryzyko zachorowania na nowotwory w dużej mierze determinowane jest przez nasze geny. Jednak posiadanie w nich predyspozycji do rozwoju nowotworu to nie wyrok. Możemy samodzielnie zminimalizować zagrożenie. Przeczytaj, jak można to zrobić!

Spis treści:

  1. Rzucenie palenia
  2. Zdrowa dieta
  3. Regularna aktywność fizyczna
  4. Badania profilaktyczne

Rzucenie palenia

Jednym z czynników, które najbardziej zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu, jest palenie papierosów. Znajduje się w nich wiele substancji rakotwórczych. Zagrożenie zminimalizujemy więc całkowicie poprzez rzucenie palenia.
Ryzyko nowotworu jest także znacząco większe u biernych palaczy. Wdychanie dymu tytoniowego naraża nas na wdychanie substancji rakotwórczych. Warto więc poprosić naszych palących towarzyszy, aby nie palili papierosów w naszej obecności.

Zdrowa dieta

Zdrowe odżywianie wspomaga pracę naszego układu odpornościowego. Buduje ono swojego rodzaju tarczę obronną organizmu. Jedząc zbilansowane i bogate w składniki odżywcze posiłki minimalizujemy więc ryzyko rozwoju różnych chorób, a w tym nowotworów.
Zdrowa dieta powinna zawierać jak najmniej żywności przetworzonej, słodzonych napojów, fast-foodów oraz słodyczy. Nasz jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce, strączki oraz produkty pełnoziarniste bogate w błonnik.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Może ona uchronić nas przed wieloma nowotworami, takimi jak rak jelita grubego.

Na aktywność fizyczną warto poświęcić przynajmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. Powinny być to ćwiczenia, które zwiększą nasze tętno oraz częstotliwość oddechów. Od czasu do czasu warto zdecydować się także na aktywność fizyczną o dużej intensywności, która podwyższy temperaturę ciała i spowoduje, że zaczniemy się pocić.

Badania profilaktyczne

Niestety nie zawsze uda nam się uchronić przed nowotworem. W takiej sytuacji bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie nowotworu i wdrożenie leczenia. Dzięki temu znacznie poprawimy swoje rokowania, a w konsekwencji zwiększymy swoje szanse na pokonanie choroby.
Niektóre nowotwory nie dają żadnych charakterystycznych objawów. Wykryć możemy je więc jedynie poprzez regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pomocna będzie tutaj cytologia, USG piersi czy nieinwazyjny test na raka jelita grubegoColoAlert.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *