Przeskocz do treści

Kolonoskopia – co to za badanie?

Kolonoskopia to badanie kluczowe w diagnostyce raka jelita grubego. Dzięki niemu chorobę możemy wykryć już we wczesnym stadium, co daje szanse na skuteczne leczenie. Sprawdź, na czym dokładnie polega kolonoskopia, czy jest bolesnym badaniem i jak można się do niej właściwie przygotować!

Spis treści:

  1. Kolonoskopia – na czym polega?
  2. Kolonoskopia – czy badanie boli?
  3. Kolonoskopia – jak przygotować się do badania?
  4. Kolonoskopia – ile kosztuje badanie?

Kolonoskopia – na czym polega?

Kolonoskopia jest przesiewowym endoskopowym badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega ona na wprowadzeniu do odbytu pacjentka giętkiej rurki, która jest zakończona kamerą. Dzięki temu lekarz może ocenić wnętrze jelita grubego oraz końcowy odcinek jelita cienkiego. Czasami do odbytu pacjenta wprowadzane są także dodatkowe narzędzia np. w celu pobrania wycinka do dalszych badań lub usunięcia niewielkiej zmiany w obrębie jelita[1].

Kolonoskopia – czy badanie boli?

Wielu pacjentów obawia się kolonoskopii ze względu na możliwy ból. Najczęściej jednak obawy te są bezzasadne, ponieważ kolonoskopię najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W innych przypadkach bolesność badania zależna jest od wrażliwości pacjenta na ból oraz jego budowy anatomicznej. Mimo możliwości podania znieczulenia, wielu pacjentów unika kolonoskopii. Ze względu na swoje obawy wykonać mogą oni nieinwazyjny i bezbolesny test na raka jelita grubego. Jest to test Coloalert, do którego potrzebna jest jedynie próbka kału. Pobrać możemy ją nawet we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe.

Kolonoskopia – jak przygotować się do badania?

Kolonoskopia jest badaniem, które wymaga kilkudniowego przygotowania. Jest to konieczne, ponieważ przed kolonoskopią jelito musi zostać całkowicie oczyszczone ze złogów kałowych. Na około tydzień przed badaniem pacjent powinien rozpocząć już stosowanie diety lekkostrawnej. Na dwa dni przed badaniem konieczne jest wypicie specjalnej zawiesiny przeczyszczającej. Z kolei na samą kolonoskopię zgłosić należy się na czczo[2]. Dokładne zalecenia o przygotowaniu się do badania otrzymasz od lekarza odpowiednio wcześniej.

Kolonoskopia – ile kosztuje badanie?

Kolonoskopia jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), dzięki czemu wykonać możemy ją całkowicie za darmo. Nie dotyczy to jednak wszystkich pacjentów. Z możliwości tej skorzystać mogą pacjenci: · W wieku od 50 do 65 lat · W wieku powyżej 40 lat, jeśli znajdują się w grupie ryzyka (osoba z ich bliskiej rodziny choruje lub chorowała na raka jelita grubego) W innych przypadkach kolonoskopia jest badaniem w pełni płatnym. Kosztuje ona od 400 do nawet 1000 zł. Dokładny koszt zależny jest od konkretnej placówki, w której wykonujemy badanie.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/kolonoskopia/
  2. https://www.zozmokotow.pl/images/diagnostyka/Instrukcja-przygotowania-FORTRANS.pdf
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *