Przeskocz do treści

Jakie są najczęstsze objawy raka jelita grubego?

Rak jelita grubego jest w pełni wyleczalny, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium. Niestety pierwsze charakterystyczne objawy pojawiają się, dopiero gdy choroba jest już zaawansowana[1] . Zwykle rozwija się on w ukryciu, a jego pierwsze symptomy są lekceważone. Dowiedz się, jakie mogą być pierwsze objawy raka jelita grubego. Być może dzięki temu uratujesz swoje życie!

Spis treści:

  1. Jak objawia się rak jelita grubego?
  2. Co robić, gdy pojawią się objawy raka jelita grubego?

Jak objawia się rak jelita grubego?

Co roku na raka jelita grubego umiera aż 12 000 osób[2]. Przyczyną tego smutnego faktu jest zbyt późno postawiona diagnoza. Pierwsze objawy raka jelita grubego są zwykle mało charakterystyczne, dlatego pacjenci je bagatelizują i nie zgłaszają się na badania. Warto pamiętać, że o chorobie tej mogą świadczyć takie symptomy jak:

  •  Krwawienie z odbytu
  •  Zmiana rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia)
  •  Bóle w obrębie jamy brzusznej
  •  Nagła i niekontrolowana utrata masy ciała[3]
  •  Uczucie niepełnego wypróżnienia się
  •  Ból w trakcie wypróżniania
  •  Brak apetytu

Wraz z rozwojem choroby pojawić mogą się następujące symptomy:

  •  Niedokrwistość (anemia)
  •  Wyczuwalny guz w jamie brzusznej
  •  Obecność ciemnej krwi w kale
  •  Bolące parcie na stolec[4]

Co robić, gdy pojawią się objawy raka jelita grubego?

Objawów raka jelita grubego nigdy nie powinniśmy bagatelizować. Choroba ta jest tak podstępna, że powinniśmy zareagować jak najszybciej. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsze będą nasze szanse na wyleczenie choroby. Pamiętajmy, że rak jelita grubego wykryty we wczesnym stadium jest niemal w 100% wyleczalny.

Po zauważeniu u siebie objawów raka jelita grubego powinniśmy jak najszybciej zgłosić się na diagnostykę. Główną metodą diagnostyczną w tym przypadku jest kolonoskopia. Wielu pacjentów obawia się jednak tego badania, ponieważ nie jest ono zbyt komfortowe. Istnieje jednak alternatywa. Przed wykonaniem kolonoskopii możemy zdecydować się na test ColoAlert®. Jest on wykonywany na podstawie próbki kału. Czułość i specyficzność tego badania jest porównywalna do kolonoskopii. Dzięki temu bezboleśnie i komfortowo możemy przeprowadzić równie dokładne badanie.

Musimy pamiętać, że test na raka jelita grubego – ColoAlert® jest alternatywą kolonoskopii, ale nie zastępuje jej całkowicie. Jeśli wykryje on jakiekolwiek nieprawidłowości, to wykonanie kolonoskopii będzie konieczne. Możliwe jednak, że test nie wykaże żadnych problemów zdrowotnych. W takiej sytuacji uda nam się uniknąć krępującego badania.

Źródła:

  1. Nowaczyk P, Połom K, Murawa D, Cegielska E. „Objawy kliniczne raka jelita grubego a stopień zaawansowania nowotworu”.
  2. https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
  3. Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.
  4. Jeziorski A, Szawłowski AW, Towik E. „Chirurgia onkologiczna. tom 4.”
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *