Przeskocz do treści

Gdzie można zrealizować badania genetyczne dla dziecka?

Badania genetyczne przydają się w diagnostyce wielu schorzeń. Wykorzystuje się je m.in. do rozpoznawania padaczki, zaburzeń ze spektrum autyzmu czy chorób metabolicznych. Mogą one wykryć te schorzenia nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów. Jak takie badanie wykonać? Gdzie można zrealizować badania genetyczne dla dziecka? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Badania genetyczne dla dziecka – gdzie można je zrealizować?
  2. Zrealizowanie badań genetycznych dla dziecka – jak wygląda?

Badania genetyczne dla dziecka – gdzie można je zrealizować?

Badania genetyczne zrealizować możemy we wszystkich laboratoriach genetycznych. Są to placówki medyczne, które zajmują się analizą genów. Jednak nie w każdym laboratorium wykonamy każde wybrane badanie. Placówki mają one zróżnicowaną ofertę. Wykonać możemy je prywatnie bez żadnego skierowania. W części laboratoriów w ramach badania skorzystać będziemy mogli także z konsultacji z lekarzem genetykiem. Lekarz dobierze badanie odpowiednio do naszego przypadku.

Badania genetyczne zrealizujemy także w laboratoriach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takich placówkach zrobić możemy to bezpłatnie, jeśli posiadam odpowiednie skierowanie od lekarza genetyka. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku. Refundowane są tylko niektóre badania genetyczne. Ich wykonanie zajmuje także dużo więcej czasu niż w przypadku badań wykonywanych prywatnie.

Zrealizowanie badań genetycznych dla dziecka – jak wygląda?

Zrealizowanie badań genetycznych dla dziecka nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy telefonie lub osobiście skontaktować się z wybranym przez nas laboratorium. Niektóre placówki oferują także możliwość kontaktu poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej. Kontaktując się z laboratorium, uzyskamy wszystkie niezbędne informacje oraz zamówimy nasze badanie.

Po kontakcie z laboratorium zgłosić musimy się na pobranie próbki do wybranej placówki. Nie dotyczy to jednak wszystkich badań. W niektórych testach próbkę pobrać możemy samodzielnie we własnym domu za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego. Następnie próbka trafia do analizy, której wynik otrzymamy już w ciągu kilku tygodni. Powinien on zostać skonsultowany z lekarzem genetykiem, który dokładnie go zinterpretuje, wytłumaczy nam, co zostało wykryte i zaleci nam właściwe leczenie.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *