Przeskocz do treści

Czy istnieją przeciwwskazania do badań genetycznych u dzieci?

Badania genetyczne to niezwykle cenne narzędzia diagnostyczne. Dzięki nim wykryć możemy wiele różnych schorzeń, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, padaczka czy mukowiscydoza. Ale czy takie badania wykonać możemy u każdego dziecka? Czy istnieją przeciwwskazania do badań genetycznych u dzieci? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Badania genetyczne a bezpieczeństwo
  2. Czy istnieją przeciwwskazania do badań genetycznych u dzieci?
  3. Badania genetyczne – czy na pewno warto wykonać je u dziecka?

Badania genetyczne a bezpieczeństwo

Badania genetyczne w każdym przypadku są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Testy te są całkowicie nieinwazyjne. Próbką potrzebną do badania jest wymaz z policzka lub próbka krwi. W obu przypadkach pobranie jest więc całkowicie bezbolesne.

Próbkę do badania genetycznego pobrać możemy w laboratorium lub we własnym domu. W obu przypadkach jest to tak samo bezpieczne. Domowe pobranie próbki jest bardzo proste i nie powinniśmy się go obawiać. Taką próbkę pobiera się za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego, do którego dołączona jest szczegółowa instrukcja. Przykładowo w badaniu WES wystarczy potrzeć specjalną wymazówką wewnętrzną stronę policzka, a następnie odłożyć ją do opakowania.

Czy istnieją przeciwwskazania do badań genetycznych u dzieci?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badań genetycznych u dzieci. Przeprowadzić można je u każdego bez względu na wiek, stan zdrowia czy płeć. Ludzkie geny są niezmienne, więc badanie zawsze da nam taki sam wynik. Przeprowadzenie testu genetycznego nie wiąże się także z żadnym ryzykiem rozwoju powikłań.

Badania genetyczne – czy na pewno warto wykonać je u dziecka?

Mimo braku żadnych przeciwwskazań pacjenci często obawiają się wykonania badania genetycznego. Mają oni wiele pytań i wątpliwości. Jest to całkowicie naturalne. Laboratoria genetyczne są na to przygotowane. Przed zamówieniem badania możemy więc porozmawiać z personelem medycznym. Pracownicy laboratorium chętnie odpowiedzą na wszystkie nasze pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.
W niektórych laboratoriach w ramach wykonania badania skorzystać możemy z darmowej konsultacji z lekarzem genetykiem. Porozmawia on z nami i dobierze najlepsze dla nas badanie. Z genetykiem spotkać będziemy mogli się także po badaniu. Na tej konsultacji zinterpretuje on wynik i wskaże najlepszą dla nas formę leczenia.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *