Przeskocz do treści

Jakie są alternatywy dla kolonoskopii?

Kolonoskopia jest standardem w diagnostyce raka jelita grubego i innych schorzeń tego narządu. Badanie to nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Wielu pacjentów próbuje go unikać najdłużej, jak się da. Obawiają się oni bólu oraz wstydu. Czy naprawdę jest się czego bać? Czy istnieją alternatywy dla kolonoskopii? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Na czym polega kolonoskopia?
  2. Czy kolonoskopia boli?
  3. Jak przygotować się do kolonoskopii?
  4. Czy istnieją alternatywy dla kolonoskopii?

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie profilaktyczne. Dzięki niemu lekarz może ocenić wnętrze jelita grubego i końcowy odcinek jelita cienkiego. Polega ona na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki, która jest zakończona kamerą. Podczas badania do odbytu wprowadzone mogą zostać także dodatkowych narzędzi, dzięki którym można m.in. pobrać wycinek do badania czy usunąć niewielką zmianę[1] .
Kolonoskopia zwykle trwa od 15 do 40 minut. Czas trwania badania zależy od tego, co w jelicie grubym zobaczy lekarz. Jeśli występują tam niepokojące zmiany, to badanie będzie dłuższe.

Czy kolonoskopia boli?

Większość osób kojarzy kolonoskopię z bolesnym i niekomfortowym badaniem. W konsekwencji pacjenci unikają jej tak długo, jak tylko mogą. W rzeczywistości diabeł nie jest taki straszny, jak go malują.
Przed kolonoskopią pacjentom zwykle podawane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Dzięki temu badanie przeprowadzić można bez bólu. Kolonoskopia wykonywana bez znieczulenia może być niekomfortowa. To, jak bardzo badanie będzie bolesne, zależy jednak od progu bólu oraz budowy anatomicznej pacjenta.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia jest badaniem, które wymaga dość długotrwałego przygotowania. Ma ono na celu dokładne oczyszczenie jelita ze złogów kałowych. Już na tydzień przed badaniem pacjent powinien rozpocząć stosowanie lekkostrawnej diety. Z kolei dwa dni wcześniej należy rozpocząć picie specjalnej zawiesiny zgodnie z zaleceniami lekarza. 12 godzin przed badaniem należy pozostawać na czczo[2].

Czy istnieją alternatywy dla kolonoskopii?

Istnieje bezbolesna i komfortowa alternatywa dla kolonoskopii. Jest nią test na raka jelita grubego – Coloalert. Umożliwia on wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału, którą komfortowo pobierzemy we własnej łazience za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego. Jest to bardzo prosty i bezbolesny test, którego skuteczność i czułość porównać można do kolonoskopii[3] .
Wybór między kolonoskopią a testem Coloalert zależy od preferencji pacjenta oraz zaleceń lekarskich. Decydując się na test Coloalert musimy mieć jednak świadomość, że możemy nie uniknąć kolonoskopii. Jeśli test wykryje zmiany nowotworowe, to jej wykonanie i tak będzie konieczne.

Źródła:

  1. https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
  2. https://www.zozmokotow.pl/images/diagnostyka/Instrukcja-przygotowania-FORTRANS.pdf
  3. https://www.testdna.pl/badania-przesiewowe-na-raka-jelita-grubego-kolonoskopia-vs-test-coloalert/
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *