Przeskocz do treści

Kim są moi przodkowie?

Ludzie od dawna interesowali się swoim pochodzeniem. Nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się drzewa genealogiczne. Świadomość tego, skąd pochodzą nasi przodkowie, kim byli, czym się zajmowali pozwala nam na budowanie własnej tożsamości. Dzięki badaniom DNA takie informacje są na wyciągnięcie ręki.

Możesz sprawdzić swoje „genetyczne korzenie” i dowiedzieć się, skąd pochodzą Twoi przodkowie.

Badanie DNA, które pozwala na określenie, kim są Twoi przodkowie nazywane jest zwykle „genealogią genetyczną” lub też po prostu badaniem występowania haplogrup. Opiera się ono na analizie chromosomu Y oraz mitochondrialnego DNA. Dzieje się tak dlatego, że chromosom Y dziedziczony jest tylko w linii ojcowskiej, z kolei mtDNA (mitochondrialne DNA) tylko w linii matczynej. Oba jednak ulegają bardzo niewielkim zmianom na przestrzeni lat. Oznacza to, że dwie spokrewnione ze sobą osoby będą miały zbliżony profil chromosomu Y czy mtDNA pomimo tego, że dzieli je różnica wieku rzędu kilkudziesięciu tysięcy lat.

Czego możesz się dowiedzieć, w trakcie badania?

Badanie DNA pozwala na weryfikację rodzinnych więzi. Dzięki niemu możemy stwierdzić, czy np. osoby o tym samym nazwisku są z nami faktycznie spokrewnione lub też czy osoba podająca się za naszego krewnego naprawdę nim jest.

W wyniku analizy genetycznej uzyskujemy również informacje, z których regionów świata pochodzą nasi przodkowie oraz w jaki sposób migrowali (przemieszczali się) na przestrzeni lat. Do tego celu wykorzystywane są dane dostępne w specjalistycznych bazach danych. Wyniki badań przedstawiane są zwykle w formie mapki, z zaznaczeniem regionów pochodzenia naszych przodków.

Znamy prawdopodobną datę, kiedy żył Adam i Ewa

Y-chromosomalny Adam posiadał według badań najstarszą znaną haplogrupę A00. Na tej podstawie ustalono, że żył on najprawdopodobniej 209 tys. lat temu. Wiek ten pokrywa się również z datą życia pierwszej znanej, ludzkiej kobiety (tak zwanej mitochondrialnej Ewy). Zarówno Adam jak i Ewa żyli najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej Afryki. Te wszystkie ustalenia były możliwe dzięki badaniom genetycznym.

Genetyczne ustalenie tożsamości

Wielu osobom znana jest historia Anny Anderson. Kobieta ta została uratowana przed samobójstwem i skierowana do szpitala psychiatrycznego w Dalldorf, gdzie przebywała dwa lata. Nie powiedziała, jak się nazywa ale podawała się za cudem ocaloną carewnę Anastazję. Nazwaną ją więc Anna Anderson. Choć jej historia miała wielu zwolenników, badania DNA jednoznacznie wykluczyły pokrewieństwo pensjonariuszki szpitala psychiatrycznego w Dalldorf z carską rodziną.

Wręcz przeciwnie miała ona to samo mtDNA, co wnuk siostry Franciszki Szangkowskiej – polskiej chłopki, która wyemigrowała do USA jeszcze przed wybuchem rewolucji.

Jak więc widać na powyższych przykładach „badanie genetycznych korzeni” może przynieść wiele ciekawych informacji przeznaczonych nie tylko dla osób, które zawodowo zajmują się genealogią. Takie badania DNA są dostępne dla każdego. Można więc dzięki nim bardzo dużo dowiedzieć się na temat swoich przodków i tym samym siebie samego.

Zobacz też na testynaojcostwo.pl:

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań DNA? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

badanie rodziny

Zdjęcie: Goodluz/pl.depositphotos.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *