Przeskocz do treści

Kaszel po infekcji u dziecka – jak długo trwa?

Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom. Najbardziej narażone są na nie dzieci, które ciągle chorują. Po infekcji może pozostać im pamiątka – kaszel. Może on trwać dość długo, ale zwykle nie jest zbyt dokuczliwy. Maluszek może z nim normalnie funkcjonować, ale rodzice powinni zwracać uwagę na to, jak wygląda kaszel. Zobacz, kiedy może pojawić się kaszel po infekcji u dziecka i jak zachować się w takiej sytuacji.

Spis treści:

1. Czy kaszel po infekcji u dziecka pojawia się zawsze?
2. Suchy czy mokry kaszel po infekcji u dziecka?
3. Jak długo kaszel po infekcji u dziecka?
4. Jak leczyć kaszel po infekcji u dziecka?

Czy kaszel po infekcji u dziecka pojawia się zawsze?

Kaszel po infekcji u dziecka zwykle jest następstwem choroby górnych dróg oddechowych. Pojawia się on zwykle po infekcjach o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Może on także być powikłaniem pogrypowym. Nasza pociecha może kaszleć w ciągu dnia, ale najbardziej nasilony jest kaszel w nocy u dziecka po infekcji. Maluszek może mieć przez to problemy ze snem.

Kaszel po infekcji u dziecka nie jest bardzo dokuczliwy. Jest to jedyny objaw, który pojawia się u dziecka. Maluchy z kaszlem poinfekcyjnym zachowują się zwykle jak okazy zdrowia – są pełne sił i energii.

Suchy czy mokry kaszel po infekcji u dziecka?

W trakcie choroby oskrzela dziecka zwykle są nadreaktywne, a receptory kaszlowe bardziej wrażliwe. W konsekwencji pojawia się suchy kaszel po infekcji u dziecka. Nie powoduje on odkrztuszania wydzieliny. Dziecku za to może doskwierać uczucie drapania i suchości w gardle.

Mokry kaszel po infekcji u dziecka występuje bardzo rzadko. Jeśli już się pojawia, to ma charakter napadowy. W tym przypadku najbardziej dokuczliwy jest poranny kaszel u dziecka po infekcji. Po nocy gromadzi się najwięcej wydzieliny, którą maluch musi odkrztusić. Wielu rodziców mokry kaszel poinfekcyjny błędnie bierze za astmę oskrzelową.

Jak długo kaszel po infekcji u dziecka?

Kaszel po infekcji u dziecka może trwać aż od 3 do 8 tygodni. Po tym czasie zwykle ustępuje on samoistnie. Jeśli trwa on dłużej, to jest to najprawdopodobniej kaszel przewlekły. Wymaga on dokładniejszej diagnostyki i leczenia. Warto więc w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza.

Jak leczyć kaszel po infekcji u dziecka?

Kaszel po infekcji u dziecka ustępuje samoistnie. Podawanie leków nie jest więc konieczne. Regenerację dziecka możemy jednak wspomóc, wykonując inhalacje z soli fizjologicznej lub naturalnych olejków eterycznych. Pomogą one nawilżyć śluzówkę gardła, dzięki czemu szybciej minie suchość i uczucie drapania. Należy pamiętać także o piciu dużej ilości wody oraz nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.

Jeśli kaszel po infekcji u dziecka jest zbyt uporczywy, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Oceni on stan dziecka i przepisze leki, które złagodzą męczące objawy lub zleci badania dla dzieci. Zwykle w takiej sytuacji zalecane są preparaty z grupy steroidów.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *