Przeskocz do treści

Odmrożenie u dziecka – jak reagować?

Zimowe zabawy na dworze sprzyjają powstawaniu odmrożeń. Najczęściej dotyczą one policzków nosa, dłoni i stóp. Z reguły nie są one niebezpieczne. Zdarzają się jednak poważniejsze przypadki odmrożeń, które należy skonsultować z lekarzem. Jak można je rozpoznać? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Kiedy mogą pojawić się odmrożenia u dziecka?
2. Objawy odmrożenia
3. Odmrożenia – pierwsza pomoc
4. Kiedy odmrożenie znika?
5. Zapobieganie odmrożeniom u dzieci

Kiedy mogą pojawić się odmrożenia u dziecka?

Odmrożenia są dość poważnym uszkodzeniem skóry. Pojawiają się one zwykle na skutek zbyt długiego przebywania na mrozie. Niskie temperatury nie są jednak ich jedyną przyczyną. Odmrożenia mogą występować również na skutek wiatru i wilgoci.
Sygnałem pojawiającego się odmrożenia może być skarżenie się dziecka, że zimno mu w rączki. To właśnie one są na nie najbardziej narażone. Często dochodzi także do odmrożeń palców u nóg, policzków i nosa.

Objawy odmrożenia

Odmrożenia u dzieci zwykle objawiają się poprzez:

● Pieczenie skóry
● Zaczerwienienia
● Ból odmrożonej części ciała
● Uczucie zimna
● Opuchliznę
● Twardość skóry
● Pęcherzyki
Najbardziej poważne odmrożenia objawiają się czernieniem skóry oraz martwicą. Są to jednak skrajne przypadki.

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Każdy rodzic powinien znać zasady pierwszej pomocy na wypadek odmrożenia. Należy znać poniższe zasady postępowania:

● Wróć z dzieckiem do domu lub wstąp do najbliższego ciepłego miejsca
● Okryj odmrożone części ciała
● Nie pocieraj odmrożonych miejsc
● Przebierz dziecko w suche ubranie
● Ogrzewaj odmrożoną część ciała letnią wodą i stopniowo zwiększaj jej temperaturę. Nigdy nie używaj do tego gorącej wody
● Owiń dziecko kocem
● Podaj dziecku do picia ciepły napój
● Po ogrzaniu posmaruj odmrożone części ciała kremem z panthenolem. Nie rób tego jednak, jeśli na skórze dziecka pojawiają się pęcherze.

W przypadku bardziej poważnego odmrożenia udaj się z dzieckiem do lekarza. Udzieli on dziecku profesjonalnej pomocy. Lekarza zalecamy odwiedzić w przypadku pojawiających się pęcherzy, białawej skóry lub czernienia skóry. Po pomoc medyczną warto się udać także w przypadku odmrożenia u niemowlaka.

Kiedy odmrożenie znika?

Odmrożenia raczej nie pozostawiają żadnych stałych skutków na skórze. Ich ślady mogą być jednak widoczne przez pewien czas. Po odmrożeniu skóra dziecka może być zaczerwieniona i bardziej wrażliwa na zimno nawet przez kilka miesięcy. Trwalsze ślady, takie jak blizny, mogą pojawić się na skórze tylko w skrajnych przypadkach.

Skóra dziecka po odmrożeniu może być bardziej podatna na wystąpienie ponownego odmrożenia. Istnieje także ryzyko pojawienia się zaburzeń czucia oraz zapalenia stawów.

Zapobieganie odmrożeniom u dzieci

Odmrożeniom u dzieci możemy zapobiegać. W tym celu musimy przede wszystkim zatroszczyć się o strój naszego dziecka przed wyjściem na zewnątrz. W trakcie niskich temperatur podstawą jest czapka, szalik i rękawiczki. Przy czym musimy pamiętać, że szalik powinien otulać szyję dziecka, a nie jego buzię.

Podczas mrozów dziecko powinno mieć także odpowiednie obuwie. Najbardziej właściwe będą nieprzemakalne buty z grubą podeszwą. Zimowy spacer nie powinien odbyć się także bez bluzy, rajstop lub kalesonów oraz grubych skarpet.

Odmrożenia nie pojawią się tak szybko, jeśli dziecko będzie miało twarz posmarowaną tłustym kremem. Warto pamiętać o tym przed każdym wyjściem na mróz.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *