Jak ustalić datę poczęcia?
Aktualizacja 17 sierpnia 2018 r.
Wiek płodu liczy się od chwili poczęcia, czyli połączenia komórek rozrodczych. Wbrew pozorom nie musi do tego dojść podczas stosunku. Dlaczego? Zapłodnienie jest możliwe tylko w fazie owulacji, kiedy dojrzałe jajeczko uwalnia się z jajników – ma to miejsce ok. 14 dnia cyklu.
Uwaga! Na końcu artykułu znajdziesz też do pobrania bezpłatny poradnik o ustaleniu terminu zapłodnienia.
Spis treści:
Dni płodne i wiek ciąży
Jak można samodzielnie obliczyć datę poczęcia
Czy badanie USG pomoże dokładniej określić wiek płodu?
Data poczęcia w ustalaniu ojcostwa
Poradnik
Dni płodne i wiek ciąży
Dni płodne mogą się jednak zacząć nawet 3 do 5 dni wcześniej, a więc dokładnie tyle, ile w organizmie kobiety mogą przetrwać plemniki. Data faktycznego zapłodnienia może być więc nieco późniejsza niż data stosunku.
Wiek ciąży jest za to obliczany za pomocą tzw. reguły Naegelego. Mówi ona, że ciąża trwa 280 dni (9 miesięcy kalendarzowych) – czas ten liczy się od daty rozpoczęcia ostatniego cyklu miesiączkowego kobiety. To właśnie na tej podstawie lekarze wyznaczają planowany termin porodu. Trzeba jednak pamiętać, że reguła Naegelego zakłada regularność 28-dniowych cyklów, z następującą ok. 14 dnia owulacją. W innym przypadku obliczony w ten sposób czas rozwiązania może zmienić się o mniej więcej 2 tygodnie.
Jak można samodzielnie obliczyć datę poczęcia?
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora ciążowego. Do skorzystania z niego potrzebna jest wiedza dotycząca daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki i długości cyklu menstruacyjnego, a czasem również długości fazy lutealnej (ostatniej fazy miesiączki następującej po owulacji). Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku reguły Naegelego, dokładność wyniku jest tu zależna od regularności cyklów.
Samodzielne obliczanie daty poczęcia ułatwia też dobra znajomość własnego cyklu menstruacyjnego. Dobrze więc kontrolować jego przebieg, a szczególnie zwracać uwagę na czas owulacji. Jej objawy to m.in. ból podbrzusza, nadwrażliwość piersi, ale też niewielki wzrost temperatury ciała i zmiana śluzu z szyjki macicy na gęstszy i bardziej przezroczysty. Obserwacja podobnych symptomów może pomóc z większą pewnością określić datę poczęcia.
Czy badanie USG pomoże dokładniej określić wiek płodu?
Tak, chociaż i w tym przypadku do uzyskanego wyniku lekarz dodaje 2 tygodnie – czyli tyle, ile średnio upływa od rozpoczęcia cyklu do owulacji i zapłodnienia. Poza tym do określenia wieku płodu za pomocą badania USG konieczne jest jego wykonanie w I trymestrze ciąży. W późniejszym okresie na rozwój dziecka może przebiegać w różnym tempie.
Jak określa się wiek płodu tą metodą? Podczas badania ultrasonograficznego lekarz analizuje długość ciemieniowo-siedzeniową płodu (ma to miejsce właśnie w I trymestrze ciąży), a także długość kości udowej, obwód brzucha i pomiar główki (w II i III trymestrze).
Data poczęcia w ustalaniu ojcostwa
Ustalenie daty poczęcia zwykle jest ważne dla mam i służy głównie ich własnej wiedzy, zapewniając poczucie komfortu. Czasem jednak zależy im na tym, by upewnić się, kto jest ojcem dziecka (zwłaszcza w sytuacji, gdy kobieta miała dwóch partnerów w zbliżonym czasie).
Wtedy jednak warto pamiętać, że na ogół nie można obliczyć daty poczęcia ze stuprocentową pewnością – a tym samym nie można jednoznacznie ustalić ojcostwa. Możliwość taką dają jednak testy genetyczne, które można wykonać jeszcze w czasie ciąży lub po narodzeniu dziecka.
Zobacz też: Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży
Ustalenie daty poczęcia
Pobierz bezpłatny poradnik!
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.