Jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci? Poradnik dla rodziców
Zaburzenia ze spektrum autyzmu nie objawiają się tak samo w każdym przypadku. W konsekwencji ich zdiagnozowanie nie jest takie proste. W szczególności może być to trudne u małych dzieci, u których objawy autyzmu zwykle są bardzo subtelne. Rodzicom może być więc ciężko je zauważyć. Ułatwi Ci to nasz poradnik, w którym wyjaśniliśmy, jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci!
Spis treści:
Jak rozpoznać objawy autyzmu u małych dzieci?
Najczęściej charakterystyczne objawy autyzmu pojawiają się u dzieci dopiero w wieku przedszkolnym, a nawet szkolnym. U małych dzieci zaburzenie również może się objawiać, ale w dużo bardziej subtelny sposób. Świadczyć mogą o nim następujące symptomy:
• Brak okazywania zainteresowania osobom lub przedmiotom, które znajdują się w otoczeniu dziecka
• Nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z innymi osobami
• Po 12 miesiącu życia brak gaworzenia
• Brak prób zwrócenia na siebie uwagi
Jak reagować na objawy autyzmu u małych dzieci?
Do lekarza pediatry powinniśmy się zgłosić po zauważeniu jakichkolwiek objawów autyzmu u naszego dziecka. Porozmawia on z nami o naszych spostrzeżeniach i poobserwuje nieco dziecko. Następnie w razie potrzeby skieruje nas do odpowiednich specjalistów.
Diagnostyką zaburzeń ze spektrum autyzmu zajmuje się kilku specjalistów, dlatego jest ona przeprowadzana w specjalistycznych poradniach. Zwykle na początku odbywa się konsultacja z psychiatrą. Następnie do procesu diagnostycznego włączani są inni specjaliści, tacy jak psycholog dziecięcy, logopeda czy terapeuta integracji sensorycznej. Przeprowadzą oni z Wami rozmowę i wykonają różnego rodzaju testy diagnostyczne. Specjaliści mogą również potrzebować zapoznać się z dokumentacją dziecka ze szkoły lub przedszkola. Dobrze jest więc mieć ją przygotowaną.
Diagnostyka autyzmu to nie tylko testy diagnostyczne. To również dodatkowe badania, takie jak badanie neurologiczne czy badanie wzroku i słuchu. Warto również rozważyć przeprowadzenie testu genetycznego, ponieważ istnieją zmiany w genach bezpośrednio powiązane z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Polecanym badaniem jest tutaj test WES, który może pomóc nam szybko otrzymać diagnozę. Jest on skuteczny, a przy tym bezpieczny i bezbolesny dla dziecka.