Przeskocz do treści

Autyzm niskofunkcjonujący – jak się objawia?

Objawy autyzmu u niektórych dzieci są mniej, a u innych bardziej nasilone. W konsekwencji powstał nieformalny podział na autyzm wysoko i niskofunkcjonujący. Dziś opowiemy Wam nieco więcej o dzieciach z autyzmem, które funkcjonują nieco gorzej. Sprawdź, jak przejawia się niskofunkcjonujący autyzm!

Spis treści:

  1. Jak objawia się autyzm niskofunkcjonujący?
  2. Autyzm niskofunkcjonujący – diagnostyka i terapia

Jak objawia się autyzm niskofunkcjonujący?

Objawy autyzmu nisofunkcjonującego to najczęściej:

  • Zaburzenia mowy – może to być m.in. niewyraźne mówienie, umiejętność składania jedynie prostych zdań, a nawet całkowity brak mowy
  •  Trudności z komunikacją – dzieci autystyczne mogą mieć problemy m.in. ze zrozumieniem sarkazmu czy metafor
  • Zaburzenia integracji sensorycznej – autyzm często wywołuje u dzieci kłopoty z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców z otoczenia. Potrzebują one więc silniejszej stymulacji sensorycznej. Pomóc w tym mogą kamizelki lub kołdry obciążeniowe. Zdarzają się jednak przypadki dzieci, które są nadwrażliwe na bodźce. U nich zwiększona stymulacja sensoryczna może skutkować jeszcze większym rozdrażnieniem.
  • Problemy z zaakceptowaniem zmian – codzienna rutyna to dla dzieci z autyzmem świętość. Mogą więc one mieć problem z zaakceptowaniem zmian. Złość lub smutek spowodować mogą u nich nawet najmniejsze zmiany, takie jak podanie makaronu penne zamiast spaghetti.
  • Stereotypowe zachowania – u autystyków pojawiać mogą się pewne powtarzalne działania, takie jak tupanie nogą czy pstrykanie palcami.
  • Niepopularne zachowania – autystycy często pasjonują się rzeczami, do których osoby neurotypowe nie przywiązują żadnej uwagi, takimi jak pociągi czy zbieranie guzików.
  • Problemy ze zrozumieniem i okazywaniem emocji

Autyzm niskofunkcjonujący – diagnostyka i terapia

Autyzm diagnozuje się zawsze w podobny sposób niezależnie od objawów. Zawsze konieczne jest współdziałanie kilku specjalistów. Proces diagnostyczny prowadzi psychiatra, ale konieczne mogą być także konsultacje u psychologa dziecięcego, neurologa czy logopedy. W trakcie diagnostyki warto wykonać także badanie genetyczne na autyzm, takie jak test WES.

Funkcjonowanie dzieci z niskofunkcjonującym autyzmem możemy spróbować usprawnić poprzez właściwą terapię. Zwykle jest to psychoterapia poznawczo-behawioralna i trening umiejętności społecznych (TUS).

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *