Przeskocz do treści

Jak uspokoić dziecko z autyzmem? Porady dla rodziców autystycznych dzieci

Dzieci z autyzmem nieco inaczej odbierają rzeczywistość. Ich umiejętności społeczne są słabo rozwinięte i mają oni problemy z zaakceptowaniem zmian. Prowadzi to często do wybuchów agresji lub smutku. Uspokojenie dziecka w takiej sytuacji dla rodziców może być prawdziwym wyzwaniem. Poznaj nasze sposoby, które nieco ułatwią Ci uspokojenie dziecka z autyzmem!

Spis treści:

  1. Pozbądź się drażniących bodźców
  2. Spróbuj odwrócić uwagę dziecka
  3. Odłóż rozmowę na później
  4. Zabierz dziecko do bezpiecznego miejsca
  5. Pamiętaj o stymulacji sensorycznej
  6. Kontroluj swoje emocje

Pozbądź się drażniących bodźców

Wybuchy złości autystyków najczęściej wywołane są przez drażniące bodźce, takie jak hałas czy ostre światło. W takiej sytuacji najlepiej spróbować je wyeliminować. W przypadku hałasu możemy założyć dziecku zatyczki do uszu czy słuchawki wygłuszające. Ostre światło wyeliminujemy przez okulary przeciwsłoneczne.

Spróbuj odwrócić uwagę dziecka

Dziecko, które nie skupia się na drażniącym bodźcu, przestaje się denerwować. Odwrócenie uwagi jest więc świetnym sposobem na uspokojenie malucha. Możesz użyć do tego zabawki, muzyki czy dania dziecku ćwiczenia do rozwiązania.

Odłóż rozmowę na później

W trakcie napadu histerii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie przejmują się tym, co do nich mówisz. Skupione są tylko na swojej złości. Rozmowę o jego zachowaniu odłóż więc na później. Do dziecka mów spokojnym tonem i wydawaj jedynie proste polecenia, takie jak wstań, usiądź, idziemy.

Zabierz dziecko do bezpiecznego miejsca

Niewłaściwe zachowanie dziecka z autyzmem często wyniki z braku poczucia bezpieczeństwa. Jest to szczególnie częste w nowych miejscach, takich jak szkoła. Uspokajając dziecko, możesz więc spróbować zabrać je do bezpiecznego miejsca np. Waszego samochodu. Tam dziecko ze spektrum szybciej się uspokoi.

Pamiętaj o stymulacji sensorycznej

Dzieci autystyczne często mają problemy z prawidłową integracją bodźców ze środowiska. Stymulacja sensoryczna może pomóc im opanować nerwy. Świetnie sprawdzi się do tego stosowanie kamizelki obciążeniowej czy urządzenia wydającego biały szum, takiego jak suszarka do włosów.

Kontroluj swoje emocje

Dzieci odczuwają emocje swoich rodziców. Nie będą więc w stanie się uspokoić, jeśli sam nie będziesz spokojny. Jeśli będziesz zdenerwowany, to jeszcze bardziej pobudzisz ich złość. Postaraj się więc opanować i na spokojnie poradzić sobie z sytuacją. Może być to trudne, ale uwierzcie nam – warto!

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *