Przeskocz do treści

Badania przed ciążą: analiza polimorfizmu genu MTHFR

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne informuje, że nawet połowa kobiet może nieprawidłowo przyswajać kwas foliowy, narażając się na niedobory tej ważnej witaminy. Jak sprawdzić, czy problemy z przyswajaniem tej witaminy dotyczą również Ciebie i czy zwykły kwas foliowy wystarczy?

Kwas foliowy w ciąży to jedna z najważniejszych witamin. Wpływa na rozwój każdej komórki organizmu, wspomaga tworzenie czerwonych krwinek, poprawia samopoczucie i koncentrację oraz chroni przed nowotworami.

Twojemu dziecku umożliwia m.in. prawidłowy rozwój cewy nerwowej – organu, który zostanie następnie przekształcony w mózg i rdzeń kręgowy. Dostarczając organizmowi kwas foliowy w ciąży, chronisz swoje dziecko przed rozszczepem kręgosłupa i innymi wadami cewy nerwowej, a siebie – m.in. przed anemią megaloblastyczną. Niedobory kwasu foliowego mogą utrudniać zagnieżdżanie się zarodka.

Kwas foliowy jest ważny na etapie planowania ciąży

Cewa nerwowa dziecka rozwija się w pierwszych jej tygodniach. To dlatego bardzo ważne jest, abyś dostarczała odpowiedniej ilości kwasu foliowego już na tym etapie. Zaleca się przyjmowanie dawki 0,4 mg kwasu foliowego na dobę minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą. Zapobiegnie to sytuacji, w której – nie zdając sobie jeszcze sprawy z ciąży – nie dostarczysz dziecku tej ważnej witaminy.

Wchłanianie kwasu foliowego zaburzają polimorfizmy genu MTHFR

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w rekomendacjach z 2017 r. zwraca uwagę, że u kobiet z polimorfizmami genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnymi folianami niż zwykłym kwasem foliowym [1]. Jeśli masz ww. warianty i przyjmujesz standardowy, najpopularniejszy kwas foliowy, możesz narażać siebie i dziecko na niedobory tej witaminy.

Badanie genu MTHFR jeszcze przed ciążą pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią dawkę i formę kwasu foliowego. Pamiętaj, że suplementacja kwasem foliowym powinna być ustalona przez specjalistę. Bierze on po uwagę wyniki również innych badań, zazwyczaj badania poziomu homocysteiny, kwasu foliowego i witaminy B12.

Właściwy poziom kwasu foliowego wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka i ochroni je przed wystąpieniem m.in. wad cewy nerwowej.

Co jeszcze wpływa na wchłanianie kwasu foliowego?

Światło, alkohol, wysoka temperatura i środki antykoncepcyjne pogarszają wchłanianie tej witaminy. Z kolei polepszają je witamina H, C oraz witaminy z grupy B.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badania genu MTHFR? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: subbotina/pl.123rf.com

Źródła: [1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

Zobacz też: badania prenatalne

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *