Przeskocz do treści

Co powinien umieć 3-latek?

3 lata to wiek pełen zmian. Dziecko bardzo intensywnie się rozwija i opanowuje wiele nowych i ważnych umiejętności. Dla wielu dzieci to także moment rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Nasz maluch powinien więc już umieć samodzielnie zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Co więc powinno umieć 3-letnie dziecko? Co zrobić, jeśli nie opanowało tych umiejętności? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Rozwój 3-latka – co powinien umieć?
2. Co 3-latek powinien umieć w przedszkolu?
3. 3-latek – co powinien umieć, a czego nie?

Rozwój 3-latka – co powinien umieć?

Dzieci rozwijają się na płaszczyźnie motorycznej, intelektualnej oraz emocjonalnej i społecznej. W każdym z tych obszarów mają one szereg równie istotnych umiejętności do opanowania. Oto lista rzeczy pokazująca, co 3-latek powinien umieć:

Rozwój motoryczny

Dzieci w wieku 3 lat stają się coraz bardziej sprawne i silniejsze fizycznie. Intensywnie rozwija się ich motoryka duża. 3-latek powinien umieć już skakać na jednej nodze i ustać na niej przez krótki moment. Dziecko powinno już także jeździć na trzykołowym rowerku, omijać przeszkody i bawić się na placu zabaw.

3-letnie dziecko rozwija się także w obrębie motoryki małej. Większość maluszków w tym wieku potrafi kolorować w obrębie konturu, lepić z plasteliny i bawić się klockami. Dziecko zaczyna już także prawidłowo trzymać kredkę i zaczyna wycinać nożyczkami, chociaż może jeszcze mu to nie wychodzić zbyt dobrze.

Rozwój emocjonalny i społeczny

W wieku 3 lat rodzice mogą zauważyć wiele zmian u dziecka na płaszczyźnie rozwoju emocjonalnego i społecznego. Właśnie wtedy ich pociecha zaczyna czuć potrzebę kontaktu z rówieśnikami, dlatego chętniej się z nimi bawi i zawiera nowe znajomości. Rodzice jednak są w tym wieku równie ważni. 3-latek bardzo potrzebuje czułości i miłości od bliskich, chętnie pomaga im w obowiązkach domowych i opowiada różne ciekawe historie. 3 lata to także okres pojawienia się pierwszych lęków. Dzieci boją się głównie ciemności i samotności.

Rozwój intelektualny

W wieku 3 lat wzrasta sprawność językowa dziecka, a jego zasób słownictwa stale się powiększa. Maluszki w tym wieku chętnie komunikują się z otoczeniem i opowiadają przeróżne historie. Dorośli w ich otoczeniu powinni bardzo uważać na słowa, ponieważ dzieci chłoną je jak gąbka. To właśnie w wieku 3 lat z ust dziecka możemy usłyszeć wiele niecenzuralnych słów.

U 3-latka zauważyć możemy także wzmocnienie koncentracji. Dziecko potrafi skupić się na zadaniu, obejrzeć dłuższą bajkę i nauczyć się słów piosenki. Maluch potrafi także opowiedzieć o sobie kilka zdań, policzyć do trzech i wskazać podstawowe kolory. Często próbuje także samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, używając swojej już dobrze rozwiniętej wyobraźni.

Co 3-latek powinien umieć w przedszkolu?

3 lata to dla wielu dzieci moment rozpoczęcia nauki przedszkolnej. Przed początkiem tego ważnego etapu nasz maluszek powinien nabyć kilka umiejętności. Poniższe punkty pokażą Ci, co powinien umieć 3-latek w przedszkolu:

● Kontrolowanie swoich potrzeb fizjologicznych
● Samodzielne załatwianie się
● Samodzielne ubieranie się i rozbieranie
● Spożywanie posiłków za pomocą sztućców
● Wykonywanie poleceń dorosłych
● Zgłaszanie się do osoby dorosłej ze swoimi problemami

3-latek – co powinien umieć, a czego nie?

Rodzice muszą pamiętać, że rozwój dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Na jego tempo wpływ ma wiele czynników. Powyższe listy umiejętności są więc tylko zarysem tego, co powinien umieć 3-latek. Nie musimy się martwić, jeśli dziecko nie opanowało jeszcze danej zdolności. Widocznie potrzebuje na to troszkę więcej czasu.

Rodzice mogą pomóc 3-letniemu dziecku w rozwoju. Wystarczy podarować maluszkowi swój czas i wsparcie. Możecie wykonywać razem prace plastyczne, budować z klocków, uczyć się kolorów czy grać w gry edukacyjne. Każda taka chwila z rodzicem przybliża dziecko do osiągnięcia pewnych umiejętności.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *