Przeskocz do treści

Jak zbudować dobrą relację z nastolatkiem? 4 praktyczne porady

Czas dorastania nie należy do najłatwiejszych zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Komunikacja między nastolatkiem i rodzicem w tym czasie może nie należeć do najłatwiejszych. Wystarczy jednak odrobina współpracy, aby okres ten nie był dla Was utrapieniem. Sprawdź, jak zbudować dobrą relację z nastolatkiem!

Spis treści:

  1. Wspólnie ustalcie zasady
  2. Uważnie słuchaj nastolatka i nie bagatelizuj jego problemów
  3. Pozwól dziecku być samodzielnym
  4. Pozwól dziecku wybrać własnych znajomych

Wspólnie ustalcie zasady

Dzieci potrzebują znać zasady, które obowiązują w domu. Z pewnością będą one próbowały je łamać i się buntować. Poczucie obowiązujących zasad da im jednak odczuć, że ktoś się o nich troszczy i nie są pozostawieni sami sobie.
Obowiązujące w domu zasady najlepiej jest ustalić razem z dzieckiem. Dzięki temu będą one uwzględniać potrzeby dwóch stron, a nastolatkowi będzie się łatwiej do nich dostosować. Warto także ustalić konsekwencje złamania owych zasad.

Uważnie słuchaj nastolatka i nie bagatelizuj jego problemów

Nastolatkowie przechodzą przez dość trudny czas i mierzą się w jego trakcie z wieloma problemami. Dorosłym mogą się one wydawać dość błahe, ale dla nastolatka mają one rangę największej życiowej tragedii. Postarajmy się więc nie bagatelizować jego problemów. Wysłuchajmy więc nasze dziecko i spróbujmy zrozumieć jego perspektywę. Dzięki temu dziecko poczuje się wysłuchane. Wzmocni się także jego zaufanie do nas.

Pozwól dziecku być samodzielnym

Nasze dziecko dojrzewa. Potrzebuje więc przestrzeni, aby stopniowo móc się rozwijać i stawać coraz bardziej samodzielnym. Nie możemy zamknąć go w złotej klatce. Granice dziecka musimy stopniowo przesuwać, dzięki czemu będzie stawało się coraz bardziej samodzielne. Inaczej w świat wypuścimy dorosłego, który nie będzie w stanie sam poradzić sobie z wieloma trudnościami.

Pozwól dziecku wybrać własnych znajomych

W okresie dojrzewania kształtuje się tożsamość dziecka. Ogromny wpływ mają na to przyjaźnie, które nastolatek zawiera w tym okresie. Są one dla niego bardzo ważne, a my jako rodzice musimy to uszanować. Postarajmy się więc poznać znajomych naszego dziecka. Nie krytykujmy ich, a jeśli mamy do nich jakieś uwagi, to przekażmy je dziecku spokojnym tonem. Uzasadnijmy także wszystkie nasze obawy. Dzięki temu dziecko zrozumie, że nasze spostrzeżenia wynikają z troski i nie poczuje się atakowane.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *