Przeskocz do treści

Co zrobić, jeśli moje dziecko nie chce jeść?

Wielu rodziców skarży się na to, że ich dziecko nie chce jeść. Taka sytuacja może mieć różne przyczyny. Jeśli więc niejadek nie chce jeść przez dłuższy czas, to powinniśmy udać się do specjalisty i wykonać w razie potrzeby odpowiednie badania dla dzieci. Nie można tego bagatelizować, ponieważ niezdiagnozowana przyczyna niechęci do jedzenia może mieć poważne konsekwencje.

Spis treści:

  1. Przyczyny problemów z jedzeniem
  2. Jak pomóc niejadkowi?

Przyczyny problemów z jedzeniem

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, to musisz znaleźć przyczynę jego niechęci do jedzenia. W okresie rozszerzania diety dziecka problem być to spowodowany:

  • Zbyt wolnym tempem rozszerzania diety – jeśli zdecydowaliśmy się rozpocząć podawanie dziecku nowych posiłków, to musimy robić to konsekwentnie. Warto podawać dziecku posiłki o różnym smaku i konsystencji. Zachęci to niejadka do próbowania nowych dań.
  • Niedoborem żelaza- dzieci z anemią bardzo często nie chcą jeść. W okresie rozszerzania diety warto więc podawać produkty bogate w żelazo. Jeśli nasze dziecko mimo tego nie chce jeść, to powinniśmy wykonać kontrolne badanie krwi, które określą poziom żelaza.
  • Nieprawidłową budową jamy ustnej – dzieci z takim problemem często jedzą niewiele, a przy tym się krztuszą i wypluwają jedzenie. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurologopedą.
  • Zmuszaniem i rozpraszaniem uwagi – pozwól dziecku zjeść tyle, ile chce i nie rozpraszaj go przy tym dodatkowymi bodźcami np. oglądaniem bajki.

U dzieci po okresie rozszerzania diety przyczyny problemów z jedzeniem mogą być inne. Niejadek może cierpieć na neofobię, czyli lęk przed jedzeniem. Nie jest to choroba, ale okres rozwojowy, który przeminie. Dziecka z neofobią nie powinno się zmuszać do jedzenia. Warto je do niego zachęcać bez naciskania.

Przyczyną problemów z jedzeniem może być także niezdiagnozowana przyczyna problemów z jedzeniem z okresu rozszerzania diety. Powodować może je także ograniczanie smaków dziecka. Ciągłe podawanie posiłków charakterystycznych dla okresu niemowlęctwa może wywołać u dziecka niechęć do jedzenia. Warto więc wciąż wprowadzać nowe smaki i pozwalać dziecku jeść to, co inni domownicy.

Jak pomóc niejadkowi?

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, to przede wszystkim musisz udać się z nim do specjalisty. Przed wizytą warto przez tydzień zapisywać dokładnie wszystkie posiłki dziecka. Dzięki temu zobaczysz, czy dieta Twojego dziecka jest urozmaicona, a posiłki spożywane są regularnie. Ułatwi to także lekarzowi zdiagnozowanie przyczyny niechęci do jedzenia.

Przed konsultacją lekarską warto również pomyśleć, od kiedy zaczęły się problemy z jedzeniem. Być może wywołała je sytuacja stresowa np. zakrztuszenie czy przeprowadzka.

Diagnoza niechęci do jedzenia może być dość trudna bez wykonania odpowiednich badań dziecka. Lekarze najczęściej w takiej sytuacji zalecają wykonanie:

  • Morfologii
  • Posiewu
  • Badania moczu
  • Badanie kału w kierunku pasożytów
  • Badanie kału na krew utajoną

Lekarz pierwszego kontaktu może skierować dziecko do innego specjalisty, jeśli uzna to za zasadne. Potrzebna może być konsultacja u neurologopedy, psychologa dziecięcego, dietetyka oraz alergologa.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *