Przeskocz do treści

Jak budować więź emocjonalną z dzieckiem?

Silna więź emocjonalna z dzieckiem jest bardzo ważna dla jego prawidłowego rozwoju. Dzięki niej maluch czuje się kochany i bezpieczny. Więzi emocjonalnej sprzyja przede wszystkim zaspokajanie potrzeb dziecka. Nie jest to jednak jedyna istotna rzecz. Zobacz, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem.

Spis treści:

  1. Karm piersią
  2. Dbaj o kontakt fizyczny
  3. Reaguj na płacz i złość
  4. Nie ignoruj problemów dziecka
  5. Śpijcie wspólnie

Karm piersią

Więź emocjonalną z dzieckiem zaczynamy tworzyć już w momencie narodzin. Od pierwszej chwili mama zaczyna odczytywać sygnały, które wysyła jej dziecko. Pomaga jej w tym karmienie piersią. Stymuluje ono także organizm matki do produkcji prolaktyny i oksytocyny, które jeszcze bardziej pogłębiają uczucia matki do dziecka.

Dbaj o kontakt fizyczny

Od małego noś i przytulaj swoje dziecko jak najczęściej. Oboje tego bardzo potrzebujecie. Dzięki temu dziecko będzie bardziej wrażliwe i ufne. Badania wykazały, że noszenie może także sprawić, że maluch będzie mniej kapryśny.
Dbając o kontakt fizyczny, uczymy dziecko także, jak zachowywać się, gdy nam na kimś zależy. Dzięki temu będzie ono wiedziało, jak zachowywać się w relacjach i okazywać swoje uczucia.

Reaguj na płacz i złość

Nasz mały człowiek nie umie sobie jeszcze radzić ze swoimi emocjami i niezaspokojonymi potrzebami. W takiej sytuacji płacze się lub złości. I jest to zupełnie normalne. Na takie zachowania rodzic zawsze powinien zareagować. Nie pojawiają się bez przyczyny i zawsze mają jakieś drugie dno. Reagowanie na tego typu sygnały bardzo wzmacnia zaufanie.

Nie ignoruj problemów dziecka

Problemy dziecka mogą często wydawać nam się głupie i błahe. W końcu przewrócona wieża z klocków czy zepsuta zabawka to żadna tragedia. Jest tak jednak tylko w naszej głowie. Dla naszego dziecka to prawdziwa katastrofa. Nigdy nie ignorujmy więc problemów naszego dziecka. Wysłuchajmy go i pocieszmy, nawet jeśli jego problem nie wydaje nam się zbyt poważny.

Śpijcie wspólnie

Wspólne spanie, a właściwie zasypianie może naprawdę mocno wzmocnić Twoją więź z dzieckiem. Maleństwo będzie czuło się bardziej bezpieczne. Przed zaśnięciem będziesz miał też okazję posłuchać o wszystkich ważnych dla Twojej pociechy sprawach. Jest to też wspaniała okazja do spędzenia razem czasu. Zdecydowanie zyskacie na tym oboje.
Wspólne spanie jest wskazane nawet w przypadku najmłodszych dzieci. Pamiętajcie jednak, aby spać z nimi w jednym pomieszczeniu, ale nie łóżku. W ten sposób zmniejszacie ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *