Przeskocz do treści

Jak nauczyć dziecko asertywności?

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność interpersonalna. Dzięki niej potrafimy stawiać granice, dzięki czemu nikt nie narusza naszej sfery komfortu. Bardzo ważne jest, aby umiejętności tej nauczyć dzieci. Asertywny maluch będzie umiał powiedzieć nie, a przy tym uszanować innych. Zobacz, jak nauczyć dziecko asertywności!

Spis treści:

  1. Czym jest asertywność u dzieci?
  2. Dawaj przykład
  3. Pracujcie nad radzeniem sobie z emocjami
  4. Pozwól dziecku na posiadanie własnego zdania
  5. Ucz mówienia “nie”

Czym jest asertywność u dzieci?

Najprościej mówiąc asertywność to umiejętność zatroszczenia się o swoje potrzeby i emocje oraz stawianie własnych granic wraz z jednoczesnym poszanowaniem innych osób. Taka zdolność pozwoli dziecku odmówić w sytuacji dla niego niewygodnej, wzmocni poczucie własnej wartości i pozwoli dziecku poradzić sobie w przypadku konfliktu czy agresji.

Dawaj przykład

Dziecko uczy się przede wszystkim poprzez obserwowanie rodziców. Samo mówienie o asertywności niewiele da, jeśli nie będzie ono poparte czynami. Sami stawiajmy więc granice i dbajmy o swoje emocje. Dzięki temu dziecko zobaczy, że jest to naturalne i weźmie z nas przykład.

Pracujcie nad radzeniem sobie z emocjami

Asertywne dziecko jest w stanie nazywać swoje emocje i radzić z nimi. Pomóż mu zidentyfikować emocje, które może odczuwać, takie jak złość, smutek, radość czy strach. Zachęcaj je do wyrażania swoich uczuć w bezpieczny sposób, np. poprzez rysowanie, pisanie lub rozmowę z tobą. Pamiętaj także o nazywaniu własnych emocji i wskazywaniu ich przyczyn.

Pozwól dziecku na posiadanie własnego zdania

Niemożliwa jest nauka asertywności, jeśli oczekujemy od dziecka ciągłego posłuszeństwa. Maluch nie zrozumie, dlaczego poza domem ma stawiać granice, ale w domu nikt ich nie szanuje. Traktuj więc dziecko jak partnera w rozmowie i pozwól mu na wyrażanie własnego zdania. Nie wydawaj mu także suchych poleceń np. “posprzątaj zabawki”. Lepiej wytłumacz dziecku, dlaczego powinien to zrobić i jakie konsekwencje mogą się pojawić, jeśli się na to nie zdecyduje.

Ucz mówienia “nie”

Wiele dzieci w dzieciństwie słyszy “daj mu to, bo jest młodszy”, “trzeba się dzielić”. W konsekwencji musi robić coś, czego może wcale nie chcieć. W takiej sytuacji dziecko uczy się, że jego zdanie i tak jest nieistotne, a to zatraca jego pewność siebie. Pamiętaj, że dziecko ma prawo do własnej własności i może nie chcieć się nią dzielić. Jest to całkowicie naturalne i nie wolno dziecka do tego zmuszać.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *