Przeskocz do treści

Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z internetu?

Internet jest aktualnie nieodłącznym elementem życia. Dzięki niemu w kilka sekund możemy mieć dostęp do wielu informacji, komunikować się z innymi i znajdować ulubione formy rozrywki. Niestety czeka tam na nas również wiele zagrożeń. Dorosły może się przed nimi ustrzec, ale dziecko niekoniecznie. Podpowiemy więc, jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z internetu!

Spis treści:

  1. Dlaczego nauka korzystania z internetu jest ważna?
  2. Nauka bezpiecznego korzystania z internetu

Dlaczego nauka korzystania z internetu jest ważna?

Badania pokazują, że już pięcioletnie dzieci potrafią sprawnie poruszać się po internecie. Niektóre z nich będą korzystać w nim tylko z właściwych stron. Niestety inne zapuszczać się w ciemniejsze zakątki internetu. Mogą tam zawrzeć znajomości, trafić na pornografię, podawać swoje dane osobowe czy zobaczyć inne nieodpowiednie treści. Bez odpowiedniej nauki korzystania z internetu, mogą one wpaść w spore tarapaty.

Nauka bezpiecznego korzystania z internetu

W nauce bezpiecznego korzystania z internetu pomogą nam poniższe wskazówki:
• Ustal zasady – razem z dzieckiem porozmawiaj o tym, na jakich zasadach będzie ono korzystać z komputera. Ustalcie nie tylko ilość czasu spędzanego przed ekranem, ale także strony, na które dziecko może wchodzić.
• Porozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu – uczul je, aby nie udostępniało swoich danych, nie klikało w podejrzane linki i nie rozmawiało z obcymi.
• Zachęcaj dziecko, aby informowało Cię o wszelkich niewłaściwych zachowaniach, które zauważy w internecie. Dzięki temu będziesz mógł zareagować w razie potrzeby.
• Zainstaluj filtr rodzicielski – dzięki temu będziesz mógł kontrolować, na jakie strony wchodzi Twoje dziecko. Będzie on także blokował strony internetowe, które uznasz za niewłaściwe dla swojego dziecka.
• Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe – dzięki temu dziecko nie pobierze niebezpiecznego wirusa na komputer czy smartfon.
• Załóż dziecku osobne konto użytkownika na komputerze – dzięki temu nie będzie miało dostępu do plików należących do rodziców
• Pytaj dziecko o to, co robiło w internecie, ale szanuj przy tym jego prywatność. Dzięki temu nie nadwyrężysz jego zaufania.
• Porozmawiaj z dzieckiem o cyberprzemocy i hejcie – wytłumacz mu, z czym wiążą się te zjawiska i dlaczego są niewłaściwe.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *