Jak badanie WES Prekoncepcja może wspomóc planowanie rodziny?
To, czy nasze dziecko urodzi się zdrowe, zależy m.in. od zestawu genów, które mu przekażemy. Mogą one także mieć wpływ na utrzymanie ciąży. Warto pomyśleć o tym już na etapie planowania rodziny i wykonać badanie sprawdzające nasze geny, takie jak WES prekoncepcja. Zobacz, jak badanie WES prekoncepcja może wspomóc planowanie rodziny!
Spis treści:
- Zdrowie dziecka a geny rodziców
- Badanie genetyczne przed decyzją o dziecku – dlaczego warto je wykonać?
- Jak badanie WES Prekoncepcja może wspomóc planowanie rodziny?
Zdrowie dziecka a geny rodziców
Dziecko połowę genów otrzymuje od matki, a drugą połowę od ojca. Zostają one mu przekazane w momencie zapłodnienia poprzez komórkę jajową i plemnik. To właśnie od nich zależy wiele cech dziecka, takich jak temperament czy kolor oczu. Wraz z genami przekazywane są także mutacje, które mogą prowadzić do rozwoju chorób. Obecność takiej wady w genach nie oznacza jednak, że dziecko na pewno będzie chore. Może być jedynie nosicielem zmutowanego genu.
Badanie genetyczne przed decyzją o dziecku – dlaczego warto je wykonać?
Mutacje genetyczne mogą nie dawać żadnych objawów. Często więc nawet nie wiemy, że jesteśmy ich nosicielami. Możemy więc przekazać je naszemu dziecku, a u niego może rozwinąć się z nich choroba. Takie mutacje wykryć możemy w badaniu genetycznym. Zaleca się wykonać je w trakcie planowania powiększenia rodziny. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie przekażemy naszemu dziecku żadnych wad genetycznych.
Jak badanie WES Prekoncepcja może wspomóc planowanie rodziny?
Badanie WES Prekoncepcja to test genetyczny, w którym sprawdza się geny pod kątem mutacji genetycznych. Zostało ono stworzone z myślą o parach, które planują powiększyć swoją rodzinę. Dzięki jego wykonaniu możemy zdecydować się na dziecko z pełną świadomością tego, co kryje się w naszych genach. Pamiętajmy jednak, że będzie to możliwe tylko w przypadku wykonania badania przez obojga przyszłych rodziców.
Dzięki badaniu WES Prekoncepcja sprawdzić możemy każdy gen. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Pozwala to na wykrycie nawet bardzo rzadkich mutacji genetycznych. Dzięki analizie rozpoznane mogą zostać także predyspozycje genetyczne np. do zachorowania na zakrzepicę czy chorobę nowotworową. Jest to niezwykle istotne, ponieważ takie predyspozycje również mogą zostać przekazane dziecku. Do wykonania takiego badania potrzebny jest jedynie wymaz z policzka lub próbka krwi.