Przeskocz do treści

Rak jelita grubego – co to za choroba?

Rak jelita grubego jest bardzo podstępną chorobą nowotworową. Niestety jest on także bardzo powszechny i w większości przypadków diagnozowany zbyt późno. W konsekwencji rocznie aż 12 000 pacjentów przegrywa walkę z chorobą [1]. Takiego losu można uniknąć, jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jak można rozpoznać raka jelita grubego na wczesnym etapie!

Spis treści:

  1. Przyczyny raka jelita grubego
  2. Objawy raka jelita grubego
  3. Diagnostyka raka jelita grubego
  4. Leczenie raka jelita grubego

Przyczyny raka jelita grubego

Nie poznano jeszcze jednoznacznej przyczyny raka jelita grubego. Wskazuje się jednak, że na jego rozwój wpływ mają:

  •  Czynniki genetyczne
  •  Czynniki środowiskowe, takie jak dieta[2]

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego na początku objawia się w mało charakterystyczny sposób, dlatego pacjenci zwykle bagatelizują pojawiające się dolegliwości.

Najczęściej lekceważone początkowe objawy choroby to:

  • Krwawienie z odbytu
  •  Zmianę rytmu wypróżnień (pojawienie się biegunek i zaparć)
  •  Ból w obrębie jamy brzusznej
  •  Nagłą utratę masy ciała
  •  Uczucie niepełnego wypróżnienia się
  •  Ból w trakcie wypróżniania
  •  Brak apetytu[3]

Diagnostyka raka jelita grubego

Najważniejszym badaniem w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to pozwala przyjrzeć się wnętrzu jelita grubego. Kolonoskopia nie jest jednak wykonywana zbyt często. Pacjenci obawiają się jej ze względu na ból i dyskomfort.
Wykrycie raka jelita grubego możliwe jest także w badaniu dużo bardziej komfortowym niż kolonoskopia, test na raka jelita grubego – ColoAlert®. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału. Badanie jest więc bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.

Leczenie raka jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego polega na operacyjnym usunięciu guza. Często stosowana jest także chemioterapia i radioterapia. Leczenie jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie przeprowadzone. Dla jego powodzenia kluczowe jest więc jak najszybsze otrzymanie diagnozy.

Źródła:

  1. https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
  2. Partyka, R., Łobejko, I., Uttecht-Pudełko, A., Kocot, J., Kokocińska, D., & Jałowiecki, P. (2010). Rak jelita grubego—główne czynniki indukujące karcynogenezę. Chirurgia Polska, 12(2), 85-88.
  3. Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *