Choroba Brugadów – objawy, przyczyny, diagnostyka
Choroba Brugadów jest genetycznym schorzeniem wywołującym arytmię serca. Zwykle rozwija się ona u mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia. Schorzenia tego nie da się wyleczyć. Możliwe jest jednak łagodzenie objawów choroby dzięki właściwemu leczeniu. Dowiedz się, jak można leczyć chorobę Brugadów!
SPis treści:
- Czym jest choroba Brugadów?
- Choroba Brugadów – przyczyny
- Choroba Brugadów – objawy
- Choroba Brugadów – diagnostyka
- Choroba Brugadów – leczenie
Czym jest choroba Brugadów?
Choroba Brugadów to schorzenie arytmogenne. Oznacza to, że wywołuje ono arytmię serca. Jej pierwsze objawy pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia. Średnia długość życia pacjentów z chorobą Brugadów to około 60 lat.
Choroba Brugadów – przyczyny
Choroba Brugadów ma podłoże genetyczne. Powoduje ją mutacja w obrębie genu SCN5A, który znajduje się na 3 chromosomie. Skutkuje ona zaburzeniem procesu pobudzania komórek mięśnia sercowego, a w konsekwencji zaburzeniami rytmu serca.
Choroba Brugadów – objawy
Najbardziej charakterystyczne objawy choroby Brugadów to:
- Kołatania serca
- Omdlenia
- Zawroty głowy
Jeśli choroba będzie nieleczona to może dojść także do migotania komór i zatrzymania krążenia.
Choroba Brugadów – diagnostyka
Chorobę Brugadów można wykryć dzięki następującym badaniom:
- EKG (elektrokardiogram) – podczas badania obraz będzie zanikał i nagle znowu się pojawiał. Jest to bardzo charakterystyczne dla choroby Brugadów.
- Badanie genetyczne – wykrycie mutacji w obrębie genu SCN5A jednoznacznie świadczy o chorobie Brugadów. Dzięki temu badaniu możemy zdiagnozować chorobę Brugadów, nawet jeśli nie zaczęła się ona jeszcze objawiać.
Choroba Brugadów – leczenie
Choroba Brugadów jest nieuleczalna. Pacjenci mogą stosować jedynie leczenie łagodzące objawy choroby. Najczęściej polega ono na wszczepieniu niewielkiego urządzenia zwanego kardiowerterem-defibrylatorem. Jego zadaniem jest przerywanie zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się na skutek choroby Brugadów. Po wszczepieniu urządzenia pacjenci muszą przyjmować leki zapobiegające arytmii.
Pacjenci z chorobą Brugadów powinni starać się także unikać czynników, które mogą wywołać arytmię. Warto więc przede wszystkim wyeliminować ze swojego życia alkohol oraz obfite posiłki. W miarę możliwości powinniśmy także uważać na infekcje, które mogą wywoływać gorączkę. Jeśli jednak już się pojawi, to należy zbić ją jak najszybciej.