Autyzm niskofunkcjonujący – jak się objawia?
Objawy autyzmu u niektórych dzieci są mniej, a u innych bardziej nasilone. W konsekwencji powstał nieformalny podział na autyzm wysoko i niskofunkcjonujący. Dziś opowiemy Wam nieco więcej o dzieciach z autyzmem, które funkcjonują nieco gorzej. Sprawdź, jak przejawia się niskofunkcjonujący autyzm!
Spis treści:
Jak objawia się autyzm niskofunkcjonujący?
Objawy autyzmu nisofunkcjonującego to najczęściej:
- Zaburzenia mowy – może to być m.in. niewyraźne mówienie, umiejętność składania jedynie prostych zdań, a nawet całkowity brak mowy
- Trudności z komunikacją – dzieci autystyczne mogą mieć problemy m.in. ze zrozumieniem sarkazmu czy metafor
- Zaburzenia integracji sensorycznej – autyzm często wywołuje u dzieci kłopoty z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców z otoczenia. Potrzebują one więc silniejszej stymulacji sensorycznej. Pomóc w tym mogą kamizelki lub kołdry obciążeniowe. Zdarzają się jednak przypadki dzieci, które są nadwrażliwe na bodźce. U nich zwiększona stymulacja sensoryczna może skutkować jeszcze większym rozdrażnieniem.
- Problemy z zaakceptowaniem zmian – codzienna rutyna to dla dzieci z autyzmem świętość. Mogą więc one mieć problem z zaakceptowaniem zmian. Złość lub smutek spowodować mogą u nich nawet najmniejsze zmiany, takie jak podanie makaronu penne zamiast spaghetti.
- Stereotypowe zachowania – u autystyków pojawiać mogą się pewne powtarzalne działania, takie jak tupanie nogą czy pstrykanie palcami.
- Niepopularne zachowania – autystycy często pasjonują się rzeczami, do których osoby neurotypowe nie przywiązują żadnej uwagi, takimi jak pociągi czy zbieranie guzików.
- Problemy ze zrozumieniem i okazywaniem emocji
Autyzm niskofunkcjonujący – diagnostyka i terapia
Autyzm diagnozuje się zawsze w podobny sposób niezależnie od objawów. Zawsze konieczne jest współdziałanie kilku specjalistów. Proces diagnostyczny prowadzi psychiatra, ale konieczne mogą być także konsultacje u psychologa dziecięcego, neurologa czy logopedy. W trakcie diagnostyki warto wykonać także badanie genetyczne na autyzm, takie jak test WES.
Funkcjonowanie dzieci z niskofunkcjonującym autyzmem możemy spróbować usprawnić poprzez właściwą terapię. Zwykle jest to psychoterapia poznawczo-behawioralna i trening umiejętności społecznych (TUS).