Przeskocz do treści

Demencja – co to jest? Jak się objawia?

Demencją nazywa się zaburzenia funkcjonowania umysłowego. Jest to stan spowodowany uszkodzeniem mózgu lub jednej z jego struktur. Na demencję zwykle cierpią seniorzy, ale może ona zacząć objawiać się także u młodszych osób. Jakie są jej objawy? Czy demencję można leczyć? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści:

  1. Demencja – ogólna charakterystyka
  2. Jak objawia się demencja?
  3. Diagnostyka demencji
  4. Leczenie demencji

Demencja – ogólna charakterystyka

Demencją (otępieniem) nazywa się ogólne pogorszenie funkcjonowania poznawczego. Oznacza to, że nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć, myślenie logiczne, orientacja w terenie czy uwaga mogą słabiej działać. Deficyt dotyczy każdej z tych funkcji, ale nie w równym stopniu. Niektóre z nich mogą funkcjonować lepiej, a inne gorzej.

Ze względu na przyczynę wyróżnia się trzy rodzaje demencji:

Demencja naczyniowa, którą wywołuje uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu
Demencja z ciałami Lewy’ego – jest ona zaliczana do grona chorób neurodegeneracyjnych, ponieważ powoduje stopniowe obumieranie komórek nerwowych w mózgu
Demencja czołowo-skroniowa, którą powoduje uszkodzenie płatów czołowych i skroniowych mózgu

Jak objawia się demencja?

Demencja jest zaburzeniem postępującym. Oznacza to, że z czasem staje się ona coraz bardziej nasilona. Jej rozwój rozpoczyna się zwykle od niewielkich zaburzeń pamięci. Chorzy mylą ze sobą daty czy nazwiska. Następnie zaburzenia pamięci stopniowa zaczynają się nasilać, chory traci orientację w terenie i nielogicznie rozumuje. Na ostatnim etapie rozwoju demencji może on już zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji, przestawać rozpoznawać najbliższe osoby i tracić kontakt z rzeczywistością. Większość chorych na tym etapie wymaga stałej opieki.

Diagnostyka demencji

Demencję diagnozuje się za pomocą dwóch badań: testu MMSE oraz testu zegara. Pierwsze z nich polega jedynie na zadawaniu choremu pytań, na które musi on odpowiedzieć. Każde pytanie jest punktowane i to właśnie od wyniku zależy, czy demencja zostanie zdiagnozowana. Test zegara to z kolei badanie polegające na narysowaniu przez chorego tarczy zegara. Następnie musi on na niej zaznaczyć wskazaną przez badanego godzinę.

Leczenie demencji

Demencji niestety nie da się wyleczyć, a zmian, które wywołała, nie można w żaden sposób cofnąć. Możemy jednak zastosować terapię, która spowolni powstawanie kolejnych zmian. Chorym zaleca się głównie leczenie farmakologiczne oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających sprawność mózgu np. krzyżówek czy łamigówek.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *