Przeskocz do treści

Niska waga u dziecka – co jest jej przyczyną?

Twoje dziecko wolno rośnie i cierpi na niedowagę? Niska waga może być objawem genetycznie uwarunkowanej choroby autoimmunologicznej. Do niedoborów pokarmowych może prowadzić  trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia. Dowiedz się jak wykryć chorobę u dziecka aby cofnąć objawy i uniknąć powikłań.

Z czego może wynikać niska waga u dziecka?

Niska waga u dziecka może wynikać z wielu przyczyn, np. z braku ruchu lub nadmiernego stresu. Jedną z przyczyn niedowagi może być także zaburzone wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, wywołane wrodzoną chorobą – celiakią. Co to takiego? To trwała nietolerancja glutenu, która, nieleczona, może się przyczynić do powolnego wyniszczenia wszystkich układów organizmu.

W wyniku celiakii dochodzi do autoimmunologicznych uszkodzeń kosmków jelitowych. W efekcie organizm dziecka cierpi na niedobory ważnych witamin i minerałów. Dziecko jest niedożywione i gorzej się rozwija, co przedkłada się na jego niski wzrost i niską wagę. Jeśli podejrzewamy u malucha celiakię, warto jak najszybciej wykryć chorobę. W ten sposób nie tylko można uniknąć groźnych i nieodwracalnych zmian w rozwoju, ale także cofnąć objawy choroby i zapobiec powikłaniom takim jak nowotwór i niepłodność.

Jak wykryć i leczyć celiakię? Na czym polega badanie w kierunku choroby?

Za powstanie trwałej nietolerancji glutenu odpowiadają geny DQ2,2, DQ2,5 oraz DQ8 . Proste badanie genetyczne pozwala w 100% wykluczyć chorobę jeśli geny celiakii nie zostaną wykryte. W większości przypadków można w ten sposób uniknąć nieprzyjemniej dla dziecka biopsji jelita cienkiego.

Badanie genetyczne jest bezbolesne i bezinwazyjne. Wystarczy pobrać wymaz z policzka, a następnie przesłać próbkę kurierem do laboratorium genetycznego.

Niska waga u dziecka

W przypadku występowania genów celiakii, dla potwierdzenia choroby wykonuje się badania serologiczne i biopsję jelita.

Leczenie celiakii – sposób na walkę z niską wagą

Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano celiakię, zyskujesz cenną wiedzę na temat tego, jak zadbać o jego zdrowie. Wystarczy zmodyfikować dietę, by dziecko znowu normalnie się rozwijało. Wprowadzenie ścisłej diety bezglutenowej sprawia, że dziecko zaczyna znów szybciej rosnąć i przybiera na wadze. Testy DNA w kierunku celiakii znacznie przyspieszają diagnozę zaburzeń u malucha.

Czytaj więcej: Celiakia – objawy, diagnostyka i leczenie

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie celiakii u dziecka? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: oksun70/depisitphotos.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *