Autyzm dziecięcy i jego objawy
Autyzm dziecięcy to złożone schorzenie neurologiczne. Pojawia się ono u dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Zaburzenie to może objawiać się różnorodnie, dlatego określa się je jako spektrum autyzmu. Jest ono także bardzo trudne do prawidłowego zdiagnozowania. Zobacz, czym charakteryzuje się autyzm dziecięcy i jego objawy oraz jak można rozpoznać to zaburzenie!
Spis treści:
1. Czym jest autyzm dziecięcy?
2. Objawy autyzmu dziecięcego
3. Diagnoza autyzmu dziecięcego
Czym jest autyzm dziecięcy?
Autyzm dziecięcy to zaburzenie rozwoju, które pojawia się u dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Powoduje ono cały szereg objawów, które dotyczą trzech głównych obszarów: mowy i komunikacji, funkcjonowania społecznego oraz sztywności zachowań i zainteresowań. Występuje on u 5 na 10 000 dzieci.
Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Dowiedziono jednak, że zaburzenie to rozwija się na skutek połączenia czynników genetycznych i środowiskowych.
Objawy autyzmu dziecięcego
Autyzm dziecięcy może objawiać się w różny sposób. Najczęściej jego symptomy stają się widoczne, gdy maluszek rozpocznie edukację w przedszkolu. Zachowanie dziecka autysycznego odstaje od rówieśników, nie chce on się z nimi bawić i ma trudności w zaakceptowaniu zasad społecznych. Dziecko z autyzmem nie potrafi także zaakceptować zmian i za wszelką cenę unika kontaktu fizycznego.
Jednym z pierwszych objawów autyzmu jest także opóźniony rozwój mowy. Mogą pojawić się także jej zaburzenia takie jak echolalia, nierozumienie sarkazmu czy mówienie o sobie w trzeciej osobie.
Autyzm u dzieci to również specyficzne zachowania. Autystycy są zwykle pochłonięci swoimi zainteresowaniami. Mocno skupiają się oni na jednym temacie, a w trakcie zabawy nie używają wyobraźni. Objawem autyzmu dziecięcego jest także negatywne reagowanie na zmiany.
Diagnoza autyzmu dziecięcego
Niestety diagnoza autyzmu dziecięcego nie należy do najprostszych. Objawy tego zaburzenia mogą być tak różnorodne, że w niektórych przypadkach ciężko jest je powiązać z konkretnym zaburzeniem. W konsekwencji autyzm dziecięcy i jego objawy często są błędnie diagnozowane.
Diagnoza autyzmu dziecięcego nie musi jednak być tak trudna. Jest ona jednak niemal w każdym przypadku dość czasochłonna. W jej trakcie należy odwiedzić kilku specjalistów m.in. psychiatrę, pedagoga czy logopedę. Konieczne może być także wykonanie badania genetycznego dziecka. Może ono znacznie ułatwić proces diagnostyczny i umożliwić szybce rozpoczęcie terapii autyzmu.