Przeskocz do treści

Młodzieńcze zapalenie stawów jako choroba autoimmunologiczna. Jaki ma związek z celiakią?

Młodzieńcze zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów może występować jednocześnie z celiakią. Wymienione schorzenia należą bowiem do grupy chorób o podłożu autoimmunologicznym, a co za tym idzie, często kilka tego typu dolegliwości występuje jednocześnie. MZS, RZS i celiakia zapisane są w naszych genach, więc chory najczęściej „otrzymuje je w spadku” jako dziedziczone z pokolenia na pokolenie.

Młodzieńcze zapalenie stawów a celiakia – schorzenia występujące jednocześnie

Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów lub przewlekłe młodzieńcze zapalenie stawów znajdują się w grupie ryzyka według Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), szacuje się bowiem, że nawet 1 na 110 osób borykających się z tym schorzeniem, może mieć również celiakię. Co więcej, wiele chorób autoimmunologicznych takich jak:

  • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto),
  • cukrzyca typu I,
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
  • łuszczyca,
  • łysienie plackowate.

zostało wpisanych do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na celiakię przez ESPGHAN.

Celiakia – jak wykryć tę chorobę?

Jeśli cierpisz na wyżej wymienione choroby, zastanów się nad możliwością wykonania prostego badania DNA, które pozwoli wykluczyć bądź potwierdzić występowanie genów odpowiedzialnych za celiakię. Dzięki diagnozie i wprowadzeniu odpowiedniej diety, można z powodzeniem radzić sobie z celiakią i poprawić jakość życia.

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu, na ten moment nieuleczalna. Jedynie ścisła dieta bezglutenowa pomaga w uporaniu się z objawami tej choroby autoimmunologicznej, dlatego tak ważna jest wiedza na temat posiadania genów HLA-DQ2 i/ lub HLA-DQ8.

To, czy któryś z tych genów jest u nas obecny możemy sprawdzić robiąc prosty test DNA. Jeśli wynik badania DNA w kierunku celiakii będzie negatywy, mamy pewność wykluczenia raz na zawsze tej uciążliwej choroby, natomiast wynik pozytywny oznacza dalszą diagnostykę – nie przesądza na 100% o celiakii.

badania w polsce

Artykuł sponsorowany | Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Wavebreak Media Ltd /123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *