Podniesiona bilirubina u dzieci
Podniesiona bilirubina u dzieci, szczególnie u noworodków, to często pierwsze schorzenie, z jakim borykają się świeżo upieczeni rodzice. Bilirubina to pomarańczowoczerwony barwnik żółciowy, a wzrost jej stężenia we krwi i tkankach może powodować zażółcenie skóry, białek ocznych, a w konsekwencji żółtaczkę.
Podniesiona bilirubina u dzieci – kiedy żółtaczka się przedłuża?
Żółtaczka fizjologiczna powinna zniknąć u noworodka po około 14 dniach. W tym czasie organizm maluszka produkuje ponad 2 razy więcej bilirubiny niż organizm osoby dorosłej. Jeśli żółtaczka trwa dłużej, powinno włączyć nam się czerwone światło – to znak, aby zdiagnozować przyczynę takiego stanu, a może być ich wiele.
Po pierwsze lekarz powinien wykluczyć występowanie hemolizy u dziecka, czyli nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek. Przyczyną hemolizy najczęściej jest konflikt serologiczny lub choroby wrodzone.
Kolejnym powodem przedłużania się żółtaczki noworodkowej i podniesionej bilirubiny u dzieci jest otrzymywanie przez maluszka zbyt małej ilości pokarmu, ponieważ nie dość, że głód podwyższa poziom bilirubiny, to na dodatek mleko z piersi zawiera składnik spowalniający przetwarzanie i wydalanie jej.
Natomiast warto mieć na uwadze, iż za przedłużająca się podniesioną bilirubinę u dzieci, najczęściej odpowiedzialny jest zespół Gilberta, czyli schorzenie o podłożu genetycznym, które, jak mówią statystki, dotyka nawet 1 na 20 osób.
Czytaj więcej: Zespół Gilberta a żółtaczka noworodkowa
Zespół Gilberta a podwyższony poziom bilirubiny – diagnostyka i badanie DNA
Zespół Gilberta powoduje, że bilirubina nie jest poprawnie przetwarzana w wątrobie, a co za tym idzie, nadmiar barwnika nie zostaje również wydalony wraz z kałem i moczem. To z kolei przedłuża trwanie żółtaczki noworodkowej. Co ciekawe, po ustąpieniu objawów żółtaczki u dziecka, zespół Gilberta ucisza się na kilka lat tylko po to, aby zaatakować w wieku dojrzewania. Wówczas objawy są dużo bardziej uciążliwe i wykraczają poza zażółcenie skóry. Zespół Gilberta powoduje m.in. osłabienie, mdłości, stany grypopodobne i bóle brzucha.
Warto wykonać badanie DNA w kierunku występowania zespołu Gilberta, jeśli tylko istnieje podejrzenie występowania tego schorzenia m.in. dlatego, że ma on wpływ na dawkowanie leków u dzieci, także tych powszechnie podawanych jak paracetamol czy ibuprofen, ze względu na występowanie działań niepożądanych.
Badanie DNA w kierunku zespołu Gilberta jest bezbolesne i bezinwazyjne, polega na prostym pobraniu wymazu z policzka.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.