Zarządzanie konfliktami między rodzeństwem – jak sobie radzić?
Kłótnie i konflikty między rodzeństwem to powszechne zjawisko, którego nie da się uniknąć. Pojawiają się one w każdej rodzinie i wbrew pozorom są potrzebne. Rodzice nie muszą im zapobiegać. Ich zadaniem jest umiejętne zarządzanie konfliktami między rodzeństwem. Zobacz, jak możesz to zrobić!
Spis treści:
- Dlaczego konflikty między rodzeństwem się pojawiają?
- Jak umiejętnie zarządzać konfliktami między rodzeństwem?
Dlaczego konflikty między rodzeństwem się pojawiają?
Konflikty między rodzeństwem, tak jak i między innymi członkami rodziny, pojawić mogą się z różnych przyczyn. Mogą one wynikać z chęci zaspokojenia własnych potrzeb, niechęci do dzielenia się czymś, obrony własnego zdania czy zazdrości o rodzica. Potencjalnych przyczyn może być mnóstwo.
Chociaż konflikty z bratem czy siostrą mogą wydawać nam się negatywnym zjawiskiem, to mają one także dobrą stronę. Dzięki nim dziecko może nauczyć się wyciągać wnioski z własnego zachowania oraz nauczyć się nazywać i wyrażać te mniej przyjemne emocje. Pomagają one także w nauce argumentowania swoich racji, prowadzenia negocjacji oraz obrony swoich interesów.
Jak umiejętnie zarządzać konfliktami między rodzeństwem?
W zarządzaniu konfliktami pomiędzy rodzeństwem pomogą Ci następujące wskazówki:
- Skup się na znalezieniu przyczyny konfliktu, a nie winnego – w trakcie sporu powinieneś pozostać bezstronny. Dzieci powinny same dojść do rozwiązania konfliktu. Postaraj się więc wcielić w rolę mediatora, który nieco im to ułatwi.
- Wysłuchaj każdej ze stron konfliktu – nie możesz jednak przy tym nadmiernie analizować konfliktu, bo dzieci pomyślą, że są one niezwykle ważne. Będą więc próbowały w ten sposób zyskiwać uwagę rodziców.
- Zachowuj obiektywizm i nie faworyzuj – w trakcie konfliktu nie możesz prosić jednego dziecka o ustąpienie drugiemu. Może to je nauczyć złych wzorców. Jedno dziecko nauczy się, że nie może walczyć o swoje, a drugie, że wszystko mu się należy.
- Nie bagatelizuj sprawy – Tobie dziecięcy spór może wydawać się błahy, ale być może Twoim dzieciom właśnie cały świat zawalił się na głowę. Pozornie nieistotna kwestia dla Twoich pociech może być bardzo ważna.
- Nie porównuj dzieci – nie wskazuj jednego dziecka jako wzoru do naśladowania dla drugiego. Może to wzmocnić konflikt. Krytykę musisz wyrażać konstruktywnie. Zachęć w niej do zmiany postępowania i wskaż konsekwencje niewłaściwego zachowania. Nie odwołuj się jednak przy tym do brata czy siostry.