Przeskocz do treści

Kangurowanie dziecka – piękny sposób na zbudowanie więzi z noworodkiem

Kangurowanie to kontakt z dzieckiem skóra do skóry. Jest to wspaniały sposób na zbudowanie więzi z maluszkiem. Pierwsze kangurowanie powinno się odbyć zaraz po porodzie. Później warto praktykować je jak najczęściej. Przyniesie to wiele korzyści maluszkowi i jego rodzicom.

Spis treści:

1. Co to jest kangurowanie?
2. Kangurowanie dziecka – korzyści
3. Jak kangurować dziecko w domu?

Co to jest kangurowanie?

Kangurowanie to kontakt skóra do skóry rodzica z dzieckiem. Większość osób błędnie myśli, że tyczy się to jedynie matki. Nie jest to prawda – kangurowanie ojca jest tak samo możliwe i skuteczne.
Pierwsze kangurowanie noworodka z reguły odbywa się tuż po porodzie. Większość dzieci od razu po przyjściu na świat jest kładzionych na klatkę piersiową mamy. Sprzyja to uspokojeniu maluszka i zbudowaniu więzi.

Dziecko kładzie się na klatce piersiowej mamy nie tylko w przypadku porodu siłami natury. Kangurowanie po cc również jest możliwe. Noworodek może być kangurowane przez mamę, jeśli tylko czuje się ona na siłach. W innym przypadku lekarze zalecają kangurowanie dziecka przez ojca.
Kangurowanie powinno być przeprowadzane nie tylko po porodzie. Bezpośredni kontakt skóry dziecka ze skórą rodzica może przynieść wiele korzyści, dlatego warto kangurować niemowlaka jak najczęściej.

Kangurowanie dziecka – korzyści

Kangurowanie niemowlaka może przynieść wiele korzyści dziecku i jego rodzicom. Najważniejsze z nich to:
• Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dziecka
• Wzmacnianie więzi emocjonalnej między rodzicem a dzieckiem
• Poprawa nastroju rodzica
• Zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej u matki (baby blues)
• Spokojny sen dziecka
• Wzmacnianie poczucia pewności siebie rodziców w opiece nad dzieckiem
• Brak problemów z laktacją
• Szybsze obkurczanie się macicy po ciąży
• Brak problemów z oddychaniem u dziecka
• Rzadsze kolki
• Szybszy przyrost masy ciała dziecka

Kangurowanie wcześniaka pomaga także w oswojeniu się dziecka z pobytem w inkubatorze. Pozwala ono także na szybsze opuszczenie szpitala, ponieważ kangurowane dzieci szybciej przybierają na wadze i lepiej się rozwijają.

Jak kangurować dziecko w domu?

Samodzielne przeprowadzanie kangurowania w domu jest proste i przyjemne. Na początku musimy odpowiednio przygotować się do kangurowania. Najpierw musimy upewnić się, że nic nie będzie nam przeszkadzać – zjedzmy coś, skorzystajmy z toalety, wyciszmy telefon. Następnie znajdźmy sobie miejsce, w którym możemy wygodnie usiąść lub się położyć. Obok postawmy sobie szklankę wody.

Przed rozpoczęcie kangurowania musimy się także odpowiednio ubrać. Najwięcej korzyści daje bezpośredni kontakt skóra do skóry. Najlepiej będzie więc założyć luźną koszulę lub szlafrok, którym będziemy mogli okryć maluszka. Pod ręką dobrze jest mieć także koc, którym okryjemy siebie i dziecko, gdy będzie nam zimno.

Tak przygotowani możemy rozpoczynać kangurowanie. Wystarczy położyć dziecko na klatce piersiowej i cieszyć się tym wspaniałym czasem. Zaleca się, aby jednorazowe kangurowanie trwało przynajmniej godzinę, ale im dłużej, tym lepiej.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *