Przeskocz do treści

Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka – co na nią zastosować?

Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka jest bardzo częsta. Co ją wywołuje? Co na ciemieniuchę na brwiach stosować, żeby pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych, które przypominają grube, żółte łuski? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka – co ją powoduje?
2. Ciemieniucha na czole i brwiach – czy może być niebezpieczna?
3. Ciemieniucha na brwiach – jak się pozbyć nieestetycznych zmian?
4. Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?
5. Co na ciemieniuchę na brwiach można zastosować profilaktycznie?

Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka – co ją powoduje?

Ciemieniucha na brwiach (inaczej łojotokowe zapalenie skóry) pojawia się u nawet 10% dzieci przed ukończeniem 4 lat [1]. Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka nie wygląda zbyt estetycznie — żółtawe, tłuste łuski na skórze mogą niepokoić. W większości przypadków jednak dermatoza ta jest niegroźna — powoduje ją nadaktywność gruczołów łojowych skóry u małego dziecka [1] [2].

Ciemieniucha na czole i brwiach – czy może być niebezpieczna?

Ciemieniucha w brwiach nie jest zaraźliwa, jej przyczyną nie jest także brak higieny. W większości przypadków nieestetyczne zmiany ustępują samoistnie. Leczenie ciemieniuchy na brwiach u niemowlaka jest jednak wskazane, ponieważ przedłużająca się dermatoza może sprzyjać rozwojowi bakteryjnych lub grzybiczych infekcji skóry oraz przyczynić się do osłabienia cebulek włosów i ich wzmożonego wypadania [3]. Co na ciemieniuchę na brwiach stosować? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Ciemieniucha na brwiach – jak się pozbyć nieestetycznych zmian?

Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka wymaga wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji skóry. Nie zaleca się, aby rozdrapywać czy szorować żółte łuski, natomiast wskazane jest ich rozmiękczanie za pomocą odpowiednich preparatów. W walce z ciemieniuchą na brwiach pomogą [1] [2]:
• emolienty (np. żel na ciemieniuchę),
• kompresy dla niemowląt,
• oliwka dla dzieci,
• szampon na ciemieniuchę.

Preparaty można nakładać na zmienione chorobowo miejsca za pomocą patyczków higienicznych, następnie należy je usunąć za pomocą wacika. Następnie ciemieniucha na czole i brwiach może zostać wyczesana pod włos miękką szczotką lub delikatnym grzebieniem. Taki zabieg pielęgnacyjny należy powtarzać wielokrotnie, aż do zaniku objawów nieestetycznej dermatozy.

Ciemieniucha na brwiach u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

Gdy minęły 2 tygodnie, a ciemieniucha nadal nie ustępuje, najlepiej skonsultować się z dermatologiem dziecięcym. Istnieje możliwość, że za łuszczące się zmiany skórne odpowiada atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub liszajec. To choroby skóry, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to schorzenie o podłożu genetycznym, które wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego oraz nieprawidłowej budowy naskórka. Pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, szacuje się, że dermatoza dotyczy nawet 24% europejskiej populacji [4].

Łuszczyca to niezakaźna, ogólnoustrojowa choroba zapalna, która daje objawy w postaci nadmiernego rogowacenia naskórka. Szacuje się, że występuje u około 2% społeczeństwa w Europie. Na rozwój dermatozy mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i zaburzenia immunologiczne oraz niekorzystne warunki środowiskowe [5].

Liszajec to w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych dermatoz, choroba zakaźna. Przyczyną jest infekcja bakteryjna, wywołana przez gronkowce i/lub paciorkowce [6]. W przypadku podejrzenia liszajca należy się zgłosić do lekarza POZ lub dermatologa. Sposób leczenia jest zależny od lokalizacji oraz rozległości zmian skórnych.

Co na ciemieniuchę na brwiach można zastosować profilaktycznie?

U małych dzieci ciemieniucha na brwiach może powracać, wynika to z rozregulowanej pracy gruczołów łojowych. W takiej sytuacji bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry oraz ubieranie malucha stosownie do pogody. Niewskazane jest zarówno przegrzewanie dziecka, jak i nadmierne przetłuszczanie włosów malucha, np. poprzez zbyt częste mycie, ponieważ może to poskutkować nawrotem dermatozy.

 

Źródła:

1. https://www.wonderbaby.org/articles/babies-eyebrows [dostęp: 20.09.2022 r.]

2. https://www.healthline.com/health/baby/cradle-cap-eyebrows [dostęp: 20.09.2022 r.]

3. https://dziecisawazne.pl/ciemieniucha-na-brwiach-niemowlaka-jak-z-nia-walczyc/ [dostęp: 20.09.2022 r.]

4. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci [dostęp: 20.09.2022 r.]

5. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca [dostęp: 20.09.2022 r.]

6. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/169034,liszajec-zakazny [dostęp: 20.09.2022 r.]

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *